شهید رجب بیگی: از یک سو باید بمانیم که شهید آینده شویم و از دیگر سو باید شهید شویم تا آینده بماند . هم باید امروز شهید شویم تا فردا بماند و هم باید بمانیم تا فردا شهید نشود. عجب دردی، چه می شد امروز شهید می شدیم .

شهید فضل الله خودسیانی: الهی اگر طاعت بسی ندارم در دوجهان جز توکسی ندارم.خدایا فضل ترا گران نیست و شکر تورا زبان نیست.خدایا مگو چه آورده ام که درد و دوا نشوم و مپرس چه کرده ام که رسوا نشوم

شهید جعفر جعفری: چشم بصیرت را بگشا، به اطراف نظر کن، به جهان بیندیش، چه می بینی ؟ .... تو بزرگتر از آنی که فکر کنی، کل زمین و آسمان وکرات وکهکشان ها برای توست، پس به قیامت نظر کن.

شهید محمد مهاجری: خدایا : سرودمان را شنیدی ، انالله و اناالیه راجعون . خدایا : آوایمان را شنیدی، لاالله الاالله. پروردگارا، کتابمان قرآن، پیمانمان ایمان، جرممان قیام، راهمان اسلام، پیشوایمان امام، سلاحمان وحدت.

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابی در چهره اش نمایان می باشد، می بینی در حال عبادت است و از خدا می خواهد ک به درگاه د و .

شهید سید منصور بیاتیان: اگر کشته شدم مرا غسل ندهید، چون ننگ است کسی که معلمش، حسین (علیه السلام) را غسل نداده اند خودش را غسل دهند.

شهید حسن خاکسار: آنان که رفتند کار حسینی کردند و آنان که ماندند باید کاری زینبی بکنند وگرنه یزیدیند .

شهید ناصر دشتی پور: اضطراب و نگرانی از آینده و تاثر و افسوس بر گذشته از جمله موانعی هستند که اگر در روح کسی نفوذ نماید عزم و تصمیمش را در هم می شکند و او را خود باخته و مرعوب می سازد..

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابیا به درگاه خودش قبول کندود لبیک گفته و توسط از خدا بی خبران عراقی به شهادت می رسد .

شهید مهدی شریعتی: شما ای ملت قهرمان و ای ملت امام تذکر که هر مکتبی و هر امتحانی و آزمایشی نهایتاً کارنامه ای دارد و معیارهایی که صادق از کاذب بشناسد و مکتب ما مسلمین نیز چنین است. مکتبمان اسلام عزیز و دروسشت. اما امتحان بسی مشکل است و جهاد با نفس و قتال با کفر و نفاق است.

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

اوقات شرعی
تالار سرانجام

 

سرانجام،  آخرین پرده از روایتی است که  موزه انقلاب اسلامی دفاع مقدس  به بازدیدکنندگان نشان می دهد.

این تالار با واقعه جانگدازو حزن انگیزرحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران آغاز می شود. به طوریکه به محض ورود، 9 آینه می بینیم که تصویر صندلی خالی حضرت امام در بالکن جماران  بر روی آنها منعکس می شود و به بیننده این نکته را یادآور می شود که ایشان دیگر در میان ما نیست. سپس بالکن بازسازی شده حسینیه جماران و صندلی امام خودنمایی می کند ، جائیکه اکثر سخنرانی های ایشان در آنجا صورت می گرفت.

 آنچه در این تالار می بینید:

-  باکس بازسازی شده حسینیه جماران و صندلی خالی امام (ره)، جائیکه اکثر سخنرانی های ایشان در آنجا صورت می گرفت.

- تصاویری از حضور امام در بیمارستان، وداع خانواده ایشان با پیکرشان قبل از تدفین و صحنه هایی از مراسم تشییع باشکوه ایشان به وسیله ی پروژکشن روی دیوار به نمایش درمی آید.

- تصاویری از قرائت وصیت نامه امام (ره) توسط آیت الله خامنه ای در جلسه  فوق العاده مجلس خبرگان را می بینیم که انتقال رهبری را گوشزد می کند. به همین دلیل صحنه هایی از زندگی نامه ی ایشان قبل از جنگ و حین جنگ به نمایش در می آید: مانند دوران ریاست جمهوری و حضورشان در جبهه.

-  به وسیله ی  یک هیبرید وال که دارای 6 مانیتور تاچ اسکرین است، سند چشم انداز 20 ساله تا سال 1404 ( هجری شمسی)، متن قانون اساسی، برنامه های 5 ساله، دستاوردهای دفاع مقدس از منظر و دیدگاه امام ( ره) ، کتاب صحیفه نور حضرت امام و کتابی از سخنان مقام معظم رهبری را مشاهده می کنیم

- پس از عبور از این قسمت، به وسیله ی یک ویدئو پروژکشن شاهد تصاویری از راهپیمایی های 22 بهمن ( سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران) طی 32 سال خواهیم بود که گویای تداوم حضور مردم در صحنه در جهت تأیید و حمایت از نظام جمهوری اسلامی است.

 

 

نقشه سایت

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت به موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تعلق دارد.
.استفاده از منابع محتوایی با ذکر منبع مجاز است