جمعه ٢٩ شهريور ١٣٩٨
تاريخ شفاهي

تاریخ شفاهی :
تاریخ شفاهی (Oral History) یكی از شیوه های پژوهش در تاریخ است كه به شرح و شناسایی وقایع، رویدادها و حوادث تاریخی بر اساس دیدگاه ها، شنیده ها و عملكرد شاهدان، ناظران و فعالان آن ماجراها می پردازد. متون این تاریخ حتی در صورت مكتوب شدن، خصلتی گفتاری  دارد. در فرآیند مصاحبه تاریخ شفاهی دو عامل مصاحبه كننده و راوی ارتباطی تنگاتنگ یافته و مصاحبه كننده به عنوان یك شنونده فعال نقشی بسیار اساسی را ایفاء می كند تا مصاحبه شونده (راوی) در فضایی آرام و بی دغدغه به شرح و بسط دیدگاه ها و شنیده های خود بپردازد. بدیهی است نقش مصاحبه گر در این میان، نقشی فعال و پویاست و گفتمان متقابل این دو عامل با به كار گیری شیوه های اصولی و استاندارد مصاحبه تاریخ شفاهی به آشكار شدن زوایای پنهان تاریخ و بازسازی دوباره آن منجر می شود.
 گذری بر تاریخچه تاریخ شفاهی:
گفته شده كه تاریخ شفاهی هم جدیدترین و هم كهن ترین شیوه تاریخ نگاری است. انسانها تاریخ خود را از طریق نقل و روایت اشعار و افسانه های منقول به نسلهای بعدی خود انتقال دادند. این شیوه انتقال تاریخی در ایران و اسلام سابقه بس غنی و عمیقی دارد. پس از جنگ جهانی دوم و اختراع ضبط صوت تاریخ شفاهی  به عنوان یك منبع تاریخی با ارزش پذیرفته شد.
تاریخ شفاهی به شیوه امروز برای اولین بار در سال 1948 م در دانشگاه كلمبیا پایه گذاری شد و پس از تشكیل انجمن تاریخ شفاهی در سال 1966م و سپس تأسیس بخش تاریخ شفاهی دانشگاه هاروارد در سال 1967 وسعت بیشتری یافت و به عنوان مبحثی جدی در محافل پژوهشی و تاریخی جهان شناخته شده و مورد قبول واقع گردید. تاریخ شفاهی در مفهوم جدید آن در ایران اگرچه سابقه چندانی ندارد ولی می توان گفت با وقوع انقلاب اسلامی و ایجاد ضرورت بررسی ریشه های انقلاب و پیامدهای آن شامل وقایع سیاسی چند دهه اخیر، اهمیت ابزار تاریخ شفاهی دو چندان گشت و به سرعت منجر به تأسیس مراكزی چون بنیاد تاریخ انقلاب اسلامی و گروه های تاریخ شفاهی  موسسه مطالعات تاریخ معاصر ، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی ، سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران   و ... گردید.

منبع : http://www.nlai.ir

  

  • جنگ و دانش (گفتاری از عبدالرحمن جزایری) 

 

   دانلود : jang_va_daanesh.pdf           حجم فایل 340 KB
قرآن
نهج البلاغه
صحيفه سجاديه
احادیث
کلام ولایت
پايان نامه
مقالات و تحلیل ها
گفتگو
آیت الله العظمی سید علی خامنه ای