جمعه ٢٨ دی ١٣٩٧
مشخصات افراد ترسو
سخنان امرالمومنین درباره انسانهای بذدل

خطبه 123
« وَکَأَنِّي أَنْظُرُ إِلَيْکُمْ تَکِشُّونَ کَشِيشَ الضِّبَابِ: لاَ تَأْخُذُونَ حَقّاً، وَلاَ تَمْنَعُونَ ضَيْماً ».
گويي شما را مي‏نگرم، صفيرزنان و در حال فرار، چون گله‏اي از سوسمار- که مي‏خزند و تنشان به هم مي‏سايد، و آوايي نرم از آن برمي‏آيد-. نه حقي را مي‏گيريد و نه ستمي را باز مي‏داريد.
خطبه 029
« أَيُّهَا النَّاسُ، الُْمجْتَمِعَةُ أبْدَانُهُمْ، الُمخْتَلِفَةُ أهْوَاؤُهُمْ کَلامُکُم يُوهِي الصُّمَّ الصِّلابَ، وَفِعْلُکُمْ يُطْمِعُ فِيکُمُ الْأَعْدَاءَ! تَقُولُونَ فِي الَمجَالِسِ: کَيْتَ وَکَيْتَ، فَإذَا جَاءَ الْقِتَالُ قُلْتُمْ: حِيدِي حَيَادِ! مَا عَزَّتْ دَعْوَةُ مَنْ دَعَاکُمْ، وَلاَ اسْتَرَاحَ قَلْبُ مَنْ قَاسَاکُمْ، أَعَالِيلُ بِأَضَالِيلَ، و سَأَلْتُمُوني التَّطْوِيلَ دِفَاعَ ذِي الدَّيْنِ المَطُولِ، لاَ يَمنَعُ الضَّيْمَ الذَّلِيلُ! وَلاَ يُدْرَکُ الْحَقُّ إِلاَ بِالْجِدِّ! ».
اي مردمي که به تن فراهميد و در خواهشها مخالف هميد، سخنانتان تيز، چنان که سنگ خاره را گدازد، و کردارتان کند، چنان که دشمن را درباره شما به طمع اندازد. در بزم، جوينده مرد ستيزند و در رزم، پوينده راه گريز. آن که از شما ياري خواهد خوار است، و دل تيمار خوارتان از آسايش به کنار. بهانه‏هاي نابخردانه مي‏آوريد، و چون وامداري که پي در پي مهلت خواهد امروز و فردا مي‏کنيد. آن که تن به خواري داده، دفع ستم را چگونه شايد؟ که حق جز با کوشش بدست نيايد.
قرآن
نهج البلاغه
صحيفه سجاديه
احادیث
کلام ولایت
پايان نامه
مقالات و تحلیل ها
گفتگو
آیت الله العظمی سید علی خامنه ای