شهید رجب بیگی: از یک سو باید بمانیم که شهید آینده شویم و از دیگر سو باید شهید شویم تا آینده بماند . هم باید امروز شهید شویم تا فردا بماند و هم باید بمانیم تا فردا شهید نشود. عجب دردی، چه می شد امروز شهید می شدیم .

شهید فضل الله خودسیانی: الهی اگر طاعت بسی ندارم در دوجهان جز توکسی ندارم.خدایا فضل ترا گران نیست و شکر تورا زبان نیست.خدایا مگو چه آورده ام که درد و دوا نشوم و مپرس چه کرده ام که رسوا نشوم

شهید جعفر جعفری: چشم بصیرت را بگشا، به اطراف نظر کن، به جهان بیندیش، چه می بینی ؟ .... تو بزرگتر از آنی که فکر کنی، کل زمین و آسمان وکرات وکهکشان ها برای توست، پس به قیامت نظر کن.

شهید محمد مهاجری: خدایا : سرودمان را شنیدی ، انالله و اناالیه راجعون . خدایا : آوایمان را شنیدی، لاالله الاالله. پروردگارا، کتابمان قرآن، پیمانمان ایمان، جرممان قیام، راهمان اسلام، پیشوایمان امام، سلاحمان وحدت.

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابی در چهره اش نمایان می باشد، می بینی در حال عبادت است و از خدا می خواهد ک به درگاه د و .

شهید سید منصور بیاتیان: اگر کشته شدم مرا غسل ندهید، چون ننگ است کسی که معلمش، حسین (علیه السلام) را غسل نداده اند خودش را غسل دهند.

شهید حسن خاکسار: آنان که رفتند کار حسینی کردند و آنان که ماندند باید کاری زینبی بکنند وگرنه یزیدیند .

شهید ناصر دشتی پور: اضطراب و نگرانی از آینده و تاثر و افسوس بر گذشته از جمله موانعی هستند که اگر در روح کسی نفوذ نماید عزم و تصمیمش را در هم می شکند و او را خود باخته و مرعوب می سازد..

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابیا به درگاه خودش قبول کندود لبیک گفته و توسط از خدا بی خبران عراقی به شهادت می رسد .

شهید مهدی شریعتی: شما ای ملت قهرمان و ای ملت امام تذکر که هر مکتبی و هر امتحانی و آزمایشی نهایتاً کارنامه ای دارد و معیارهایی که صادق از کاذب بشناسد و مکتب ما مسلمین نیز چنین است. مکتبمان اسلام عزیز و دروسشت. اما امتحان بسی مشکل است و جهاد با نفس و قتال با کفر و نفاق است.

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

اوقات شرعی
باغ دره

باغي سراسر زيبايي

اينجا،تنها راهي براي رسيدن به مقصد يا مسيري براي گردهمايي زيبايي هاي طبيعي نيست.اينجا راهيست كه علاوه بر تمام زيبايي هايش قرار است مفهوم مقاومت در برابر ظلم را تعبير كند.باغ راه موزه، قرار نيست تنها يك باغ راه مملو از گل هاي رنگارنگ و عطر خوش طبيعت باشد.اينجا قرار است زيبا باشد،زيبايي هايي كه حايت كنند ازايثار و مقاومت.از دوام و بقا.به همين خاطر است كه شايد در طول اين مسير كمتر گل هاي رنگارنگ و گياهان فصلي ببينيد.تمام گونه گياهي به كار رفته در طول مسير،يك ويژگي مشترك دارد و آنهم استفاده از گونه هايي است كه عمر دائمي دارند و بسياري از آنها گياهان دارويي هستند.

 

400 گونه گياهي در مسيري يك كيلومتري

باغ راه موزه را ميتوان كلكسيوني كامل و جامع از گونه هاي گياهي هميشه سبز و مقاوم دانست.شايد در هيچ جاي ديگر 400 گونه گياهي را در مدت چند دقيقه و در كنار يكديگر ببينيد كه البته به تناسب ارتفاع و شيب هاي مسير طراحي شده اند.البته بد نيست بدانيد در كل يك ميليون و 400 هزار گياه در محوطه باز موزه كاشته شده كه از اين ميان،مسير باغ راه ويژگي هاي خاص خود را دارد.گونه هاي گياهي اين باغ راه به درختان،درختچه ها،گياهان دائمي، گياهان دائمي گلدار و چمن هاي ورزشي مزين شده است.

 

باغ چهارفصل

از آنجايي كه اين مجموعه در نقطه خوش آب و هواي شهر تهران واقع شده،بنابراين قابليت پذيرش گونه هاي گياهي زيادي را دارد.اما به دليل اينكه اين باغ راه بايد مفهوم مقاومت و جاودانگي را به نمايش بگذارد،در استفاده از گونه هاي گياهي نيز دقت زيادي شده است.اينجا اولين باغ راهي است كه در آن از گونه هايي با سه كاربرد بهره گرفته شده است.اول سبزي دائمي،دوم استفاده از گياهاني با خواص دارويي و سوم مقاوم بودن گياهان نسبت به شرايط جوي در تمام فصول و سبز ماندن شان.زيرا اينجا قرار نيست يك پارك سرسبز براي گشت و گذار باشد،بلكه راهي براي مرور خاطرات ذفاع مقدس به رنگ طبيعت است.

 

درختان بلند قامت در حاشيه باغ راه

بد نيست اسم تعدادي از گونه هاي گياهي اي كه قرار است از اين به بعد در باغ راه موزه ببينيد را بدانيد.بخش زيادي از اين گونه ها را درختان تشكيل مي دهند.حاشيه اين باغ راه درختان بلند قامتي غرس شده كه علاوه بر ايجاد زيبايي بصري،سايه اي هميشگي را بر سر عابران مي گشايد.بوداغ،ارغوان،زيتون تلخ،افراي سياه،لاوسون،اقاقيا،ياس هلندي،ورنياي پيوندي،بامبو،مگنوليا،تاكسوس،افراي سلطنتي،افراي ابلق،برگ بو،مجنون،سماق و ده ها گونه گياهي ديگر از اين جمله اند.

 

 

گیاهان دارویی را بشناسید

90درصد گونه هاي گياهي موجود در اين مسير،دارويي هستند.تمام داروهاي گياهي كه براي سلامتي از آنها بهره ميگيريم از گياهان دارويي استخراج شده است.در دقايقي كه از مسير باغ راه عبور مي كنيد،ميتوانيد گياهاني را ببينيد كه شايد در برهه اي از زمان،جان شما را از بيماري ها نجات داده اند.البته بزودي قرار است اين گونه هاي گياهي شناسنامه دار شوند بدانيد كدام گياه مربوط به درمان كدام بيماري است.به اين صورت يك دليل ديگر هم براي گذر از اين مسير سرسبز خواهيد داشت.يعني هم درمسيري سرسبز قدم مي زنيد و به مقصد مي رسيد،هم كلي اطلاعات پزشكي دارويي بدست مي آوريد كه قطعا روزي به دردتان مي خورد. 

 

اینجا راه رفتن ممنوع نيست!

در بخش هايي از مسير،شمشادهاي طلايي،شمشاد ژاپني،شمشاد سبز و بربريس كاشته شده كه جلوه خاصي به باغ راه مي بخشد.علاوه بر اين چمني كه براي پوشاندن سطح  فضاهاي سبز محوطه به كار رفته از نوع چمن اسپرت است كه هر چقدر بر روي آن راه برويد و بدويد،سالم مي ماند.بد نيست بدانيد اين چمن ها قابليت بازسازي دارند و در صورت آسيب ديدن به سرعت خود را ترميم ميكنند.با توجه به تمامي اين مسائل،پيشنهاد مي شود براي رسيدن به مقصد يا بازديد از موزه حتما از اين مسير خارق العاده عبوركنيد.

 

 

یادبودی برای شهدای هسته ای

 

نقشه سایت

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت به موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تعلق دارد.
.استفاده از منابع محتوایی با ذکر منبع مجاز است