شهید رجب بیگی: از یک سو باید بمانیم که شهید آینده شویم و از دیگر سو باید شهید شویم تا آینده بماند . هم باید امروز شهید شویم تا فردا بماند و هم باید بمانیم تا فردا شهید نشود. عجب دردی، چه می شد امروز شهید می شدیم .

شهید فضل الله خودسیانی: الهی اگر طاعت بسی ندارم در دوجهان جز توکسی ندارم.خدایا فضل ترا گران نیست و شکر تورا زبان نیست.خدایا مگو چه آورده ام که درد و دوا نشوم و مپرس چه کرده ام که رسوا نشوم

شهید جعفر جعفری: چشم بصیرت را بگشا، به اطراف نظر کن، به جهان بیندیش، چه می بینی ؟ .... تو بزرگتر از آنی که فکر کنی، کل زمین و آسمان وکرات وکهکشان ها برای توست، پس به قیامت نظر کن.

شهید محمد مهاجری: خدایا : سرودمان را شنیدی ، انالله و اناالیه راجعون . خدایا : آوایمان را شنیدی، لاالله الاالله. پروردگارا، کتابمان قرآن، پیمانمان ایمان، جرممان قیام، راهمان اسلام، پیشوایمان امام، سلاحمان وحدت.

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابی در چهره اش نمایان می باشد، می بینی در حال عبادت است و از خدا می خواهد ک به درگاه د و .

شهید سید منصور بیاتیان: اگر کشته شدم مرا غسل ندهید، چون ننگ است کسی که معلمش، حسین (علیه السلام) را غسل نداده اند خودش را غسل دهند.

شهید حسن خاکسار: آنان که رفتند کار حسینی کردند و آنان که ماندند باید کاری زینبی بکنند وگرنه یزیدیند .

شهید ناصر دشتی پور: اضطراب و نگرانی از آینده و تاثر و افسوس بر گذشته از جمله موانعی هستند که اگر در روح کسی نفوذ نماید عزم و تصمیمش را در هم می شکند و او را خود باخته و مرعوب می سازد..

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابیا به درگاه خودش قبول کندود لبیک گفته و توسط از خدا بی خبران عراقی به شهادت می رسد .

شهید مهدی شریعتی: شما ای ملت قهرمان و ای ملت امام تذکر که هر مکتبی و هر امتحانی و آزمایشی نهایتاً کارنامه ای دارد و معیارهایی که صادق از کاذب بشناسد و مکتب ما مسلمین نیز چنین است. مکتبمان اسلام عزیز و دروسشت. اما امتحان بسی مشکل است و جهاد با نفس و قتال با کفر و نفاق است.

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

اوقات شرعی
داستان و رمان
صفحه اصلی > فرهنگ جبهه > شعر و ادبیات > داستان و رمان 
 

ای برادر قصه چون پیمانه است              معنی اندر آن به سان دانه است

دانه ی معنی بگیرد مرد عقل                 ننگرد پیمانه را چون گشت نقل

جریان داستان نویسی معاصر از شاخه هایی است که نقش بیشتری در انتقال فرهنگ دفاع مقدس داشته است عموم داستان نویسان این حوزه کسانی هستند که خود در جبهه ها بودند و بالا و پایین حوادث را به چشم خود دیده اند. دفاع مقدس برای انتقال به نسل های آتی باید در قالب های هنری وادبی بنشیند و داستان یکی از مهمترین آنهاست. داستان هرچند خواننده های زیادی نداشته باد اما با گذشت زمان و از طریق ارتباط اجتماعی جامعه ی کتاب خوان با عموم مردم خواه ناخواه فرهنگ نهان شده در خویش را منتقل خواهد کرد، شکل گرفتن ضرب المثل ها ، تکّه کلام ها و مطالبی از این قبیل که بنیه ی فرهنگ عمومی و روزمره ی ما هستند، در اکثر موارد از دل داستان ها و رمان ها متولد می شوند و نم نمک تاثیرات فرهنگی خویش را خواهند گذاشت. داستان نویسی گرچه در میان دیگر شاخه ها نقش بیشتری در انتقال فرهنگ دفاع مقدس ایفا کرده است اما هنوز قهرمان هایی را که مطالبه ی فطرت اجتماعی ماست، تولید نکرده اند . نسل امروز تشنه ی قهرمان است و بیشتر از هر زمان دیگر در جستجوی آرمان و چه آرمانی بلندتر از شهادت و کدام قهرمان حقیقی تر و بزرگ تر از شهید ؟

 

نقشه سایت

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت به موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تعلق دارد.
.استفاده از منابع محتوایی با ذکر منبع مجاز است