شهید رجب بیگی: از یک سو باید بمانیم که شهید آینده شویم و از دیگر سو باید شهید شویم تا آینده بماند . هم باید امروز شهید شویم تا فردا بماند و هم باید بمانیم تا فردا شهید نشود. عجب دردی، چه می شد امروز شهید می شدیم .

شهید فضل الله خودسیانی: الهی اگر طاعت بسی ندارم در دوجهان جز توکسی ندارم.خدایا فضل ترا گران نیست و شکر تورا زبان نیست.خدایا مگو چه آورده ام که درد و دوا نشوم و مپرس چه کرده ام که رسوا نشوم

شهید جعفر جعفری: چشم بصیرت را بگشا، به اطراف نظر کن، به جهان بیندیش، چه می بینی ؟ .... تو بزرگتر از آنی که فکر کنی، کل زمین و آسمان وکرات وکهکشان ها برای توست، پس به قیامت نظر کن.

شهید محمد مهاجری: خدایا : سرودمان را شنیدی ، انالله و اناالیه راجعون . خدایا : آوایمان را شنیدی، لاالله الاالله. پروردگارا، کتابمان قرآن، پیمانمان ایمان، جرممان قیام، راهمان اسلام، پیشوایمان امام، سلاحمان وحدت.

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابی در چهره اش نمایان می باشد، می بینی در حال عبادت است و از خدا می خواهد ک به درگاه د و .

شهید سید منصور بیاتیان: اگر کشته شدم مرا غسل ندهید، چون ننگ است کسی که معلمش، حسین (علیه السلام) را غسل نداده اند خودش را غسل دهند.

شهید حسن خاکسار: آنان که رفتند کار حسینی کردند و آنان که ماندند باید کاری زینبی بکنند وگرنه یزیدیند .

شهید ناصر دشتی پور: اضطراب و نگرانی از آینده و تاثر و افسوس بر گذشته از جمله موانعی هستند که اگر در روح کسی نفوذ نماید عزم و تصمیمش را در هم می شکند و او را خود باخته و مرعوب می سازد..

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابیا به درگاه خودش قبول کندود لبیک گفته و توسط از خدا بی خبران عراقی به شهادت می رسد .

شهید مهدی شریعتی: شما ای ملت قهرمان و ای ملت امام تذکر که هر مکتبی و هر امتحانی و آزمایشی نهایتاً کارنامه ای دارد و معیارهایی که صادق از کاذب بشناسد و مکتب ما مسلمین نیز چنین است. مکتبمان اسلام عزیز و دروسشت. اما امتحان بسی مشکل است و جهاد با نفس و قتال با کفر و نفاق است.

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

اوقات شرعی
سراسر نما
سراسرنمای مقاومت
روایتـگر روزهای مقـاومت و پیـروزی
سراسرنمای مقاومت(پانوراما) ؛ با مساحت 4500 متر زيربنا و با استفاده از ده ها دستگاه ويدئو پروژكتوركه در بخش زيرين سراسرنما قرار گرفته است امكان پخش فيلم را به صورت 360 درجه ای دارد. همچنين در اين مجموعه فعاليت های متعدد هنری مرتبط با دفاع مقدس در قالب كارهايی حجمی(نقش برجسته)، بازسازی بازارچه خرمشهر، ماكت عمليات بيت المقدس به صورت موشن گرافيك چند وجهی، تابلوهای نقاشی مرتبط با دفاع مقدس و خرمشهر به روايت تصويرگری می باشد كه جذابيت مجموعه را افزون نموده است. اين مجموعه با بهره گیری از نگاه آمیخته به هنر هنرمندان، تصاویری از مقاومت خرمشهر (از لحظه اشغال، دفاع و آزادسازی) را پیش روی بازدیدکنندگان قرار می دهد. معماری این موزه مشتمل بر سه بخش، تالار اصلی،گالری و فضاهای جانبی می باشد و در دوطبقه قرار گرفته است که در هفته دفاع مقدس سال 1395 افتتاح و مورد بهره بر داری قرار گرفت.
1- کوچه ای از کوچه های بهشت  برای ورود به سراسرنمای مقاومت از بین دو تندیس عبور خواهیم کرد که در هیبت یک رزمنده و یک مادر اسپند به دست، ورود بازدید کنندگان را خوش آمد می گویند. دیواره دالان ورودی به نام ده ها شهید مزین شده که مسیر لاله گون بهشت را رهنمون خواهند بود. گذشتن از میان نام این گلهای بهشتی حسی عجیب و کم نظیر در دل انسان ایجاد می کند.  2-آرامش قبل از طوفان  به محض ورود به فضای اصلی، از خیابانی میگذریم که جریان عادی زندگی مردم خرمشهر را در روزهای پس از انقلاب و پیش از جنگ بازگو میکند.سینما حافظ خرمشهر،سمبوسه ها و فلافلی های معروف خوزستان،حجره خرما فروشی گلستان،اداره ها و مدارس و منازل مسکونی و...در آرامش کامل نشان داده میشوند که البته این آرامش در پیچ انتهای همین خیابان به پایان میرسد و دیوار زخم خورده یک خانه از خرمشهر به زبان می آید که سقف این خانه را یارای آن نیست که سرپناه اهل منزل باشد. پس از عبور از دیوار ویران شده به ناگاه تانک غول پیکری چشم در چشم بیننده می اندازد و می غرد. 
 3-دیواره های مزین به نقش برجسته  گنبد سراسرنما در برگیرنده چهار دیوار ذیل آن می باشد که اولین دیوار کروی شکل است و به لحاظ نوع معماری،خود به عنوان یک اثر هنری تلقی میشود.اما روی سه دیوار دیگر ،با استفاده از هنرهای حجمی از قبیل سفال و... به مفاهیمی تحت عناوین تهاجم دشمن،مقاومت عاشورایی وایستادگی و پشتیبانی پرداخته می شود که ساخت آن توسط هنرمندان در حال انجام است.   
4-تجربه ای شبیه به یک جنگ واقعی در زیر گنبد  یک نقاشی یکپارچه در یک گوی به قطر 5/35متر، مساحت 945 مترمربع و ارتفاع 5/17متر، وقایع خرمشهر را از زمان هجوم ارتش بعث تا لحظه آزادسازی در برابر دید بازدیدکنندگان قرار می دهد. سراسرنمای مقاومت با این تصاویرصحنه هایی از نوزده ماه رویارویی رزمندگان و مردم با نیروهای اشغالگر را به هم متصل نموده و با نقاشی هایی از زمان آزادسازی خرمشهر،حس مقاومت را در دل ها تقویت می کند.در این لحظه،فیلمهای مهیج 360 درجه ای نشان دهنده یورش نیروهای بعثی با غرش هواپیماها و تانک ها و ایستادگی رزمندگان اسلام است در قالب فیلم نامه های متفاوت به نمایش در می آید.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      5-بخش اطلاعات چندرسانه ای   در حلقه اول نمایشگرهای لمسی قرار داده شده است تا بازدیدکنندگان بتوانند به راحتی درباره موضوعات مورد علاقه خود در زمینه دفاع مقدس به جستجو در میان عکس ها، فیلم ها و اسناد دفاع مقدس بپردازد.این اطلاعات به تفکیک رسته های نظامی یگان های رزمی آن دوران طبقه بندی شده و در اختیار قرار میگیرد.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                6-ایستگاه صلواتی  در ادامه مسیر بازدید محیطی بسیار جذاب به سبک ایستگاههای صلواتی جبهه های نبرد برای استراحتی کوتاه فراهم شده که پخش نواهاو نغمه های ماندگار دوران دفاع مقدس از بلندگوهایش یادآور شور و اشتیاق و روحیه معنوی بسیار بالای آن روزهاست. 
7-ماکت دیجیتال سه وجهی  در این بخش به سامانه پخش تصاویر سه وجهی میرسیم که سناریو عملیات پیروزمندانه بیت المقدس و حماسه فتح خرمشهر را به همراه رشادت و ایثارگری رزمندگان اسلام به تصویر میکشد.تصاویر فرماندهان و منطقه عملیات ،نقشه های عملیات و تشریح حماسی عملیات برای دقایقی بازدیدکننده را مجذوب خود می کند.   8-فروشگاه محصولات فرهنگی  به طبقه همکف که می رسیم یک فروشگاه محصولات فرهنگی با دکوراسیون بسیار زیبا و متناسب با دفاع مقدس به چشم می خورد که محصولات متنوعی از قبیل کتاب، تابلو، پلاک، و...را عرضه می کند. 
9-قدم زدن بر خاک شلمچه دور تادور ساختمان کروی، بازدید کننده روی شیشه هایی راه می رود که زیرش از خاک شلمچه فرش شده و حس بسیار غریبی را تجربه خواهد کرد.روی این خاک در چهار بخش کار هنری صورت گرفته است.ویرانی خرمشهر و لوازم زندگی متلاشی شده مردم مظلوم خرمشهر،استحکامات و سنگرهای بعثی ها،غافلگیری دشمن و  تسلیحات بر جا مانده از آن ها  و کلاهها و پوتین های برخاک افتاده افسران و سربازان بعثی و فرار دشمن. 
10- گالری عکس و نقاشی در قسمت گالری، تابلوهای عکس و نقاشی هنرمندان کشورمان با موضوع مقاومت روی دیوارها چشم نوازی میکند. در کنار هر تابلو نام هنرمند و مفاهیمی مربوط به آن نوشته شده که بازدید کننده را با آن اثر هنری آشنا میکند.  11- نخل شاهد در راهروی گالری، نخلی تنومند قرار دارد که شاهدیست بر جنایات دشمن متجاوز و مقــاومت مردمی کـه شهــرشان را خــرم میخواستند. در مقابل این درخت کار هنری صورت گرفته که بعد از هشت لایه اثـر انفجــار، تصویــری از خرمشهر بعد از جنــــگ دیده میشود کــه یک نخـل زخمی و  ترکـش خورده همچنان ایستاده و شاهد رونق زندگی درخرمشهر است. 
12- حسینیه شهدا این فضای بسیار ساده و صمیمی و البته پر از معنویت،یادآور عبادت ،راز و نیاز و نیایش های شبانه رزمندگان است.نمازهای با اخلاص،سجده های طولانی،اشک ریختن در مصیبت سید الشهداء علیه السلام و دعاهای کمیل آن خاکی پوشان افلاکی از ذهن هر بازدید کننده ای خواهد گذشت و چه لذت بخش است هدیه ی دو رکعت نماز عشق به روح عاشق شهدا در این حسینیه.   13- پل آزادی  پلی که بعد از 34 روز مقاومت مدافعین شهر،به عنوان آخرین نقطه شهر به تصرف دشمن درآمده بود،پس از آزادسازی خرمشهر به نماد پیروزی و مظهر مقاومت مردم خرمشهر تبدیل شد.ماکت این پل به صورت ترکیبی از هنرهای تجسمی (پل و تندیس ها) وجلوه های بصری و فناوری های نمایشی(آب مجازی) محیطی بسیار زیبا را جهت گرفتن عکس های یادگاری برای بازدید کنندگان ایجاد کرده است.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       
 

 

 

نقشه سایت

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت به موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تعلق دارد.
.استفاده از منابع محتوایی با ذکر منبع مجاز است