شهید رجب بیگی: از یک سو باید بمانیم که شهید آینده شویم و از دیگر سو باید شهید شویم تا آینده بماند . هم باید امروز شهید شویم تا فردا بماند و هم باید بمانیم تا فردا شهید نشود. عجب دردی، چه می شد امروز شهید می شدیم .

شهید فضل الله خودسیانی: الهی اگر طاعت بسی ندارم در دوجهان جز توکسی ندارم.خدایا فضل ترا گران نیست و شکر تورا زبان نیست.خدایا مگو چه آورده ام که درد و دوا نشوم و مپرس چه کرده ام که رسوا نشوم

شهید جعفر جعفری: چشم بصیرت را بگشا، به اطراف نظر کن، به جهان بیندیش، چه می بینی ؟ .... تو بزرگتر از آنی که فکر کنی، کل زمین و آسمان وکرات وکهکشان ها برای توست، پس به قیامت نظر کن.

شهید محمد مهاجری: خدایا : سرودمان را شنیدی ، انالله و اناالیه راجعون . خدایا : آوایمان را شنیدی، لاالله الاالله. پروردگارا، کتابمان قرآن، پیمانمان ایمان، جرممان قیام، راهمان اسلام، پیشوایمان امام، سلاحمان وحدت.

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابی در چهره اش نمایان می باشد، می بینی در حال عبادت است و از خدا می خواهد ک به درگاه د و .

شهید سید منصور بیاتیان: اگر کشته شدم مرا غسل ندهید، چون ننگ است کسی که معلمش، حسین (علیه السلام) را غسل نداده اند خودش را غسل دهند.

شهید حسن خاکسار: آنان که رفتند کار حسینی کردند و آنان که ماندند باید کاری زینبی بکنند وگرنه یزیدیند .

شهید ناصر دشتی پور: اضطراب و نگرانی از آینده و تاثر و افسوس بر گذشته از جمله موانعی هستند که اگر در روح کسی نفوذ نماید عزم و تصمیمش را در هم می شکند و او را خود باخته و مرعوب می سازد..

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابیا به درگاه خودش قبول کندود لبیک گفته و توسط از خدا بی خبران عراقی به شهادت می رسد .

شهید مهدی شریعتی: شما ای ملت قهرمان و ای ملت امام تذکر که هر مکتبی و هر امتحانی و آزمایشی نهایتاً کارنامه ای دارد و معیارهایی که صادق از کاذب بشناسد و مکتب ما مسلمین نیز چنین است. مکتبمان اسلام عزیز و دروسشت. اما امتحان بسی مشکل است و جهاد با نفس و قتال با کفر و نفاق است.

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

اوقات شرعی
دریاچه و آبنما
صفحه اصلی > درباره موزه > معرفي موزه > دریاچه و آبنما 

سمفونی جنگ و رنگ      

آنهایی که به بازدید ازموزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس می روند،می توانندتصویر حماسه های مختلف تاریخ ایران را روی پرده ای از آب تماشا کنند.در این پرده که بدون شک نظر تمام نماشاگران را به خود جلب می کند،به مناسبت های مختلف فیلم های مرتبط با دفاع مقدس نمایش داده می شود تا جوانان نسل سوم و چهارم که در زمان جنگ متوجه عظمت دلاوری ها و پایمردی های بزرگ مردان تاریخ نشده اند،بتوانند با آنچه در دوران دفاع مقدس اتفاق افتاده  بسیار بیشتر از گذشته ارتباط برقرار کنند.

 

قویترین لیزر دنیا

برای کسانی که به موزه می آیند،در بخش باغ دره جشنواره ای از نور، با 16 میلیون طیف رنگی،آب و آتش فراهم شده تا هر شب به تناسب زمان، بزرگ ترین فستیوال نوری ایران در آنجا بر پا شود. برای اجرای این نمایش بزرگ،در داخل دریاچه موزه صد فواره آب باچیدمان یک دایره به قطر 30 متر و با ارتفاع 15 متردر 256 متر دربرای نمایش لیزری طراحی شده است.نور،لیزر و صدا در میان این فواره های بلند فضای منحصر به فردی را پیشکش بازدید کنندگان موزه می کند.فضایی که با استفاده از 44 دستگاه مه ساز شرایطی را برای بیننده به وجود می آوورد که تا به حال در هیچ کجای دنیا شاهد آن نبوده است.داستان نورافشانی موزه در جایی به اوج خود می رسد که پر قدرت ترین لیزردنیا در مناسبت های مختلف تصاویر و نوشته های آن زمان را بر روی رشته کوههای البرز به نمایش می گذارد.جایی که در فاصله 20 کیلومتری موزه قرار دارد.

 

شکوه یک موزه تمام عیار

در طراحی فضای اصلی باغ دره، عناصر سیال، جذاب و بسیار باشکوهی به کار گرفته شده است.یکی از مهمترین قسمت های باغ دره دریاچه مصنوعی و آبنمای آن است که در بازدیدکنندگان احساس آرامش و سرزندگی ایجاد می کند.در طراحی این پرده نمایش عناصری چون نور،آب،آتش و صوت با تعابیری همچون قدرت و شفافیت،پاکیزگی و زیبایی و شکوه و قدرت به کار گرفته شده است.از آنجا که مضامین و مفاهیم سالهای دفاع مقدس در طراحی و فضاسازی بخش دریاچه  به عنوان یکی از فضاهای فرعی از مهمترین اصول این آبنما محسوب می شود،در ساخت آن سعی شده تا از این تعابیر به صورتی کاملا نمادین بهره گیری و جنبه های  تزیینی و جذاب آن در عین حفظ وقار،غنی تر دیده شود.در واقع هدف از ساخت این پرده نمایش آبی،ایجاد فضای منحصر به فرد و خاطره انگیز برای بازدید کنندگان از تمامی اقشار و گروه های سنی است.پرده اصلی آبنمای نمایش توسط دو پمپ هر کدام با قدرت 60 کیلو وات و به شکل یک نیم دایره با ارتفاع تقریبی 17متر در 40متر ساخته شده است.با استفاده از این مجموعه،تصاویر و نوشته های مربوط به دفاع مقدس برای بازدیدکنندگان به نمایش در می آید.

 

استفاده از جدیدترین تکنولوژی دنیا

فضاسازی پرده نمایش آبی دو جنبه غالب دارد:یکی جلوه سازی در هنگام روز و دیگری نمایش در شب.از آنجا که بهره گیری از اغلب سیستم های چند رسانه ای در روشنایی روز ممکن نیست،استفاده از آبنما و فواره به عنوان عامل اصلی طرح انتخاب وبرای جلوه سازی آن،مجموعه ای شامل صد فواره با چیدمانی به شکل دایره به قطر 30 متر ساخته شد.این فواره ها دارای 5 پمپ 37 کیلوواتی،صد شیر برقی قابل کنترل توسط کامپیوتر،دو پروژکتور با قابلیت تولید طیف کاملی از رنگ ها برای هر فواره با جلوه های بسیار متنوع اند.اما بااین مجموعه در شب حال و هوای دیگری دارد و با پخش حداقل دو نوع نمایش رسانه ای به مدت 8تا 12 دقیقه بر روی پرده،بازدیدکنندگان را مسحور خود می کند.البته انتخاب و جاگذاری تجهیزات و سیستم ها به نحوی انجام شده که دست هنرمندان تولید را برای تولید برنامه های متنوع  باز گذاشته و حداکثر تاثیر را به هر بیننده ارائه کرده و خاطره ای ماندگار را در اذهان آنها ایجاد می کند.در مجموع 18 موتور تولید نورلیزر با تکنولوژی OPSLبا ترکیب رنگ های قرمز،آبی،سبز و زرد که پرقدرت ترین،تیزترین و جدیدترین تکنولوژی  لیزر در جهان است،این مجموعه را کامل می کند.این سیستم قابلیت ساخت تصاویر ثابت و متحرک و نوشتار متنی بر روی سطوح ثابت و پرده های ایجاد شده در کنار ایجاد سایر جلوه های رویایی را داراست.

 

ای مرغ سحرعشق ز پروانه بیاموز

ای مرغ سحر:عشق ز پروانه بیاموز. کان سوخته را جان شد و آواز نیامد.این ترانه ای است که روی سمفونی تمامی تالارها و همچنین پرده نمایش آبیموزه استفاده شده،کاری ساخته محمدرضا عقیلی از بزرگترین آهنگ سازان ایران که تاکنون در این حوزه فعالیت های فاخری انجام داده،تمام تالارهای موزه با توجه به فضایی که دارد و با استفاده از همین یک بیت شعر،موسیقی مربوط به خود را داراست وپرده نمایش آبی هم ترکیبی است ازهارمونی آب و این ترانه.

 

 

نقشه سایت

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت به موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تعلق دارد.
.استفاده از منابع محتوایی با ذکر منبع مجاز است