شهید رجب بیگی: از یک سو باید بمانیم که شهید آینده شویم و از دیگر سو باید شهید شویم تا آینده بماند . هم باید امروز شهید شویم تا فردا بماند و هم باید بمانیم تا فردا شهید نشود. عجب دردی، چه می شد امروز شهید می شدیم .

شهید فضل الله خودسیانی: الهی اگر طاعت بسی ندارم در دوجهان جز توکسی ندارم.خدایا فضل ترا گران نیست و شکر تورا زبان نیست.خدایا مگو چه آورده ام که درد و دوا نشوم و مپرس چه کرده ام که رسوا نشوم

شهید جعفر جعفری: چشم بصیرت را بگشا، به اطراف نظر کن، به جهان بیندیش، چه می بینی ؟ .... تو بزرگتر از آنی که فکر کنی، کل زمین و آسمان وکرات وکهکشان ها برای توست، پس به قیامت نظر کن.

شهید محمد مهاجری: خدایا : سرودمان را شنیدی ، انالله و اناالیه راجعون . خدایا : آوایمان را شنیدی، لاالله الاالله. پروردگارا، کتابمان قرآن، پیمانمان ایمان، جرممان قیام، راهمان اسلام، پیشوایمان امام، سلاحمان وحدت.

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابی در چهره اش نمایان می باشد، می بینی در حال عبادت است و از خدا می خواهد ک به درگاه د و .

شهید سید منصور بیاتیان: اگر کشته شدم مرا غسل ندهید، چون ننگ است کسی که معلمش، حسین (علیه السلام) را غسل نداده اند خودش را غسل دهند.

شهید حسن خاکسار: آنان که رفتند کار حسینی کردند و آنان که ماندند باید کاری زینبی بکنند وگرنه یزیدیند .

شهید ناصر دشتی پور: اضطراب و نگرانی از آینده و تاثر و افسوس بر گذشته از جمله موانعی هستند که اگر در روح کسی نفوذ نماید عزم و تصمیمش را در هم می شکند و او را خود باخته و مرعوب می سازد..

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابیا به درگاه خودش قبول کندود لبیک گفته و توسط از خدا بی خبران عراقی به شهادت می رسد .

شهید مهدی شریعتی: شما ای ملت قهرمان و ای ملت امام تذکر که هر مکتبی و هر امتحانی و آزمایشی نهایتاً کارنامه ای دارد و معیارهایی که صادق از کاذب بشناسد و مکتب ما مسلمین نیز چنین است. مکتبمان اسلام عزیز و دروسشت. اما امتحان بسی مشکل است و جهاد با نفس و قتال با کفر و نفاق است.

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

اوقات شرعی
اخبار > بنی‌صدر عامل اختلاف بین ارتش و سپاه در زمان جنگ بود
صفحه اصلی > نمایش صفحات داخلی 


  چاپ        ارسال به دوست

بنی‌صدر عامل اختلاف بین ارتش و سپاه در زمان جنگ بود

جنگ عراق در 31 شهریور 59 آغاز نشد،‌ این جنگ از خیلی قبل‌ترها به ما تحمیل شده بود. ولی بنی‌صدر گزارشات مربوط به تعارض دشمن را نادیده می‌گرفت و نیروها نیز مجبور به اطاعت از فرماندهی کل قوا در زمان خود بودند. عراق قبل از حمله رسمی به ایران، به تجاوزات مرزی پرداخته بود و برخی از ارتفاعات را تصرف کرده بود.

به گزارش روابط‌عمومی و اموربین‌الملل موزه انقلاب‌اسلامی و دفاع‌مقدس؛ یکی دیگر از جلسات کرسی روایتگری با حضور مسئول دفتر ارتباطات مردمی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، امیر یاسینی و جمع کثیری از علاقه‌مندان به تاریخ کشور و دفاع‌مقدس، برگزار شد. در ابتدای این جلسه یاسینی ضمن ابراز خرسندی از حضور در موزه، به مدیحه‌سرایی در وصف سید و سالار شهیدان و شهدای هشت سال دفاع‌مقدس پرداخت. وی در ادامه به بررسی جزئیات آغاز جنگ تحمیلی پرداخت و گفت: جنگ اینگونه نبود که در 31 شهریور با بمباران هواپیماهای دشمن آغاز شود. این جنگ خیلی زودترها آغاز شده بود و خیلی قبل‌ترها در ارتباط با تعارضات و مشکلات ایجاد شده، گزارشاتی به بنی‌صدر بعنوان فرمانده کل قوا داده می‌شد که وی آنها را نادیده می‌گرفت.

یاسینی در ادامه افزود: برخی از ارتفاعات قبل از شروع جنگ در مناطق مرزی، تصرف شده بود اما خیلی تلاش‌ها صورت گرفت تا ایران را آغازکننده جنگ نشان دهند اما بر همه آشکار است که رژیم بعث، آغازگر جنگ بود. در شهریور 59، عراقی‌ها با این تفکر که در ایران انقلاب شده و ارتش تضعیف گردیده، با 192 فروند هواپیما به بمباران ایران پرداختند که در جواب 2 جت ایرانی به عراق فرستاده شد. در آن زمان شهید فکوری نزد امام رفت، تا از ایشان اجازه بگیرد بیش ا ز140 فروند هواپیما به عراق بفرستند. بعد از حمله هوایی ایران، نیروی زمینی عراق توانست پیشروی داشته داشته باشد. وی ادامه داد: تمام اهداف صدام در سرنگونی نظام خلاصه می‌شد اما دلاوران ایرانی با تمام کمبودهایی که وجود داشت این اجازه را به او ندادند.

مسئول دفتر ارتباطات مردمی نیروی زمینی ارتش گفت: بنی‌صدر در ابتدا باعث می‌شد تا بین سپاه و ارتش، ارتباط یکپارچه‌ای وجود نداشته باشد اما بعد از برکناری او، شرایط بهتر شد. سپاه و ارتش، توانستند پیشروی‌های خوبی انجام دهند که نمونه آن عملیات والفجر و تصرف فاو بود. زمانیکه فاو تصرف شد، نیروهای ایرانی برای آنها آبادانی ایجاد کردند و مدرسه و بیمارستان در این شهر تاسیس نمودند. اما ارتش عراق با مین‌گذاری تمام خانه‌های شهرهای اهواز و خرمشهر را نابود کرد.

در پایان این جلسه ضمن اشاره به جنایات رژیم بعث، به خوش‌رفتاری‌های ایرانی‌ها با اسرای عراقی اشاره شد تا جایی که برخی از اسرا در ایران ماندند و تشکیل خانواده دادند و اکنون ایرانی محسوب می‌شوند.


١٠:٠٦ - پنج شنبه ١٨ مرداد ١٣٩٧    /    شماره : ٢٦٧٦    /    تعداد نمایش : ١٥٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

نقشه سایت

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت به موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تعلق دارد.
.استفاده از منابع محتوایی با ذکر منبع مجاز است