شهید رجب بیگی: از یک سو باید بمانیم که شهید آینده شویم و از دیگر سو باید شهید شویم تا آینده بماند . هم باید امروز شهید شویم تا فردا بماند و هم باید بمانیم تا فردا شهید نشود. عجب دردی، چه می شد امروز شهید می شدیم .

شهید فضل الله خودسیانی: الهی اگر طاعت بسی ندارم در دوجهان جز توکسی ندارم.خدایا فضل ترا گران نیست و شکر تورا زبان نیست.خدایا مگو چه آورده ام که درد و دوا نشوم و مپرس چه کرده ام که رسوا نشوم

شهید جعفر جعفری: چشم بصیرت را بگشا، به اطراف نظر کن، به جهان بیندیش، چه می بینی ؟ .... تو بزرگتر از آنی که فکر کنی، کل زمین و آسمان وکرات وکهکشان ها برای توست، پس به قیامت نظر کن.

شهید محمد مهاجری: خدایا : سرودمان را شنیدی ، انالله و اناالیه راجعون . خدایا : آوایمان را شنیدی، لاالله الاالله. پروردگارا، کتابمان قرآن، پیمانمان ایمان، جرممان قیام، راهمان اسلام، پیشوایمان امام، سلاحمان وحدت.

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابی در چهره اش نمایان می باشد، می بینی در حال عبادت است و از خدا می خواهد ک به درگاه د و .

شهید سید منصور بیاتیان: اگر کشته شدم مرا غسل ندهید، چون ننگ است کسی که معلمش، حسین (علیه السلام) را غسل نداده اند خودش را غسل دهند.

شهید حسن خاکسار: آنان که رفتند کار حسینی کردند و آنان که ماندند باید کاری زینبی بکنند وگرنه یزیدیند .

شهید ناصر دشتی پور: اضطراب و نگرانی از آینده و تاثر و افسوس بر گذشته از جمله موانعی هستند که اگر در روح کسی نفوذ نماید عزم و تصمیمش را در هم می شکند و او را خود باخته و مرعوب می سازد..

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابیا به درگاه خودش قبول کندود لبیک گفته و توسط از خدا بی خبران عراقی به شهادت می رسد .

شهید مهدی شریعتی: شما ای ملت قهرمان و ای ملت امام تذکر که هر مکتبی و هر امتحانی و آزمایشی نهایتاً کارنامه ای دارد و معیارهایی که صادق از کاذب بشناسد و مکتب ما مسلمین نیز چنین است. مکتبمان اسلام عزیز و دروسشت. اما امتحان بسی مشکل است و جهاد با نفس و قتال با کفر و نفاق است.

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

اوقات شرعی
اخبار > ماموریت موزه‌ها، حفظ تاریخ کشور است
صفحه اصلی > نمایش صفحات داخلی 


  چاپ        ارسال به دوست

ماموریت موزه‌ها، حفظ تاریخ کشور است

صبح امروز غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به همراه هیت همراه از موزه انقلاب‌اسلامی و دفاع‌مقدس بازدید کرد.

غفاری ضمن تشکر از بانیان، موسسان و دست‌اندرکاران موزه انقلاب‌اسلامی و دفاع‌مقدس گفت:  معمولا وقایع و رخدادهای بزرگ تاریخی به نوعی برخوردار و بهره‌مند از یک عقبه‌ی به نسبت وسیع و گسترده‌ای هستند، به تبعه‌ی این عقبه و بزرگی که دارند، اثرات و تاثیرات بزرگی هم دارند. به نوعی در تاریخ از نوع وقایع ماندگار و اثر‌بخش هستند، و به طور کلی تاریخ با آن ها تعریف می شود. وی در ادامه افزود: ما وقتی که تاریخ معاصر خود را مورد واکاوی قرار میدیم هرگز نمی‌تونیم رخداد بزرگی مثل جنگ‌تحمیلی، دوران دفاع‌مقدس و قبل از آن، دوره‌ی انقلاب‌اسلامی را نادیده بگیریم، چرا که تاریخ ما غیر از این نیست. بازکاوی این تاریخ و انتقال دست آوردها و تمام وقایعی که در آن  دوره‌ی تاریخی اتفاق افتادند و بازتاب این‌ها برای نسل جدید، نسلی که تجربه‌ی آن واقعه‌ی تاریخی را نداشته بسیار مهم است. معمولا کارویژه‌ای که موزه‌ها دارند این است که به نوعی تاریخ را حفظ می‌کنند و این امکان را به وجود می‌آورند که نسبت به آنچه که اتفاق افتاده یک خوانش و یک بازخوانی صورت بگیرد. از این حیث مجموعه‏ای که در اینجا فراهم شده قطعاتی از این تاریخ را به خوبی به نمایش گذاشته، حفظ کرده و حفظ میکند. این برای کسانی که آن دوره را تجربه کردند یه نوع خاطره و رفتن به آن دوره ی تاریخی است، و کمک می کند که افراد آن زمان رو فراموش نکنند.

وی در ادامه اظهار داشت: بخش هایی از جنگ که خودم حضور مستقیم داشتم به‌ویژه بخش‌هایی که مربوط به عملیات‌ها مخصوصا عملیات خیبر و اواخر دوره‌ی جنگ بود برای من ملموس‌تر و جذاب‌تر بود.

وی در پایان گفت: شاید نسبت به مسایل محتوایی، تصویر آن به گونه ای بشود که در آن دوره وجود داشته و یک نوع نگاه همه جانبه‌نگر به‌ویژه نسبت به همه نیروهایی که در دوران دفاع‌مقدس ایفای نقش کردند  را باز نمایی کند، البته این کار انجام شده ولی شاید بتوان بر آن افزود.

در پایان بازدید تفاهم‌نامه‌ای بین موزه انقلاب‌اسلامی و دفاع‌مقدس و معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری امضا شد.

 

 


١١:١٥ - سه شنبه ١٦ مرداد ١٣٩٧    /    شماره : ٢٦٦٧    /    تعداد نمایش : ١٧٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

نقشه سایت

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت به موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تعلق دارد.
.استفاده از منابع محتوایی با ذکر منبع مجاز است