شهید رجب بیگی: از یک سو باید بمانیم که شهید آینده شویم و از دیگر سو باید شهید شویم تا آینده بماند . هم باید امروز شهید شویم تا فردا بماند و هم باید بمانیم تا فردا شهید نشود. عجب دردی، چه می شد امروز شهید می شدیم .

شهید فضل الله خودسیانی: الهی اگر طاعت بسی ندارم در دوجهان جز توکسی ندارم.خدایا فضل ترا گران نیست و شکر تورا زبان نیست.خدایا مگو چه آورده ام که درد و دوا نشوم و مپرس چه کرده ام که رسوا نشوم

شهید جعفر جعفری: چشم بصیرت را بگشا، به اطراف نظر کن، به جهان بیندیش، چه می بینی ؟ .... تو بزرگتر از آنی که فکر کنی، کل زمین و آسمان وکرات وکهکشان ها برای توست، پس به قیامت نظر کن.

شهید محمد مهاجری: خدایا : سرودمان را شنیدی ، انالله و اناالیه راجعون . خدایا : آوایمان را شنیدی، لاالله الاالله. پروردگارا، کتابمان قرآن، پیمانمان ایمان، جرممان قیام، راهمان اسلام، پیشوایمان امام، سلاحمان وحدت.

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابی در چهره اش نمایان می باشد، می بینی در حال عبادت است و از خدا می خواهد ک به درگاه د و .

شهید سید منصور بیاتیان: اگر کشته شدم مرا غسل ندهید، چون ننگ است کسی که معلمش، حسین (علیه السلام) را غسل نداده اند خودش را غسل دهند.

شهید حسن خاکسار: آنان که رفتند کار حسینی کردند و آنان که ماندند باید کاری زینبی بکنند وگرنه یزیدیند .

شهید ناصر دشتی پور: اضطراب و نگرانی از آینده و تاثر و افسوس بر گذشته از جمله موانعی هستند که اگر در روح کسی نفوذ نماید عزم و تصمیمش را در هم می شکند و او را خود باخته و مرعوب می سازد..

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابیا به درگاه خودش قبول کندود لبیک گفته و توسط از خدا بی خبران عراقی به شهادت می رسد .

شهید مهدی شریعتی: شما ای ملت قهرمان و ای ملت امام تذکر که هر مکتبی و هر امتحانی و آزمایشی نهایتاً کارنامه ای دارد و معیارهایی که صادق از کاذب بشناسد و مکتب ما مسلمین نیز چنین است. مکتبمان اسلام عزیز و دروسشت. اما امتحان بسی مشکل است و جهاد با نفس و قتال با کفر و نفاق است.

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

اوقات شرعی
اخبار > اولین میزگرد بررسی 40 سال ادبیات داستانی انقلاب اسلامی در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد
صفحه اصلی > نمایش صفحات داخلی 


  چاپ        ارسال به دوست

اولین میزگرد بررسی 40 سال ادبیات داستانی انقلاب اسلامی در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد

اولین میزگرد بررسی 40 سال ادبیات داستانی انقلاب اسلامی در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد

نشست «چهل شاهد» بررسی 40 سال ادبیات داستانی انقلاب اسلامی  بیستم فروردین  با حضور احمد شاکری، محمد حنیف، قاسمعلی فراست و مهدی قزلی در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.

 احمد شاکری نویسنده و منتقد ادبی در این نشست اظهار داشت: انقلاب مقوله‌ای پویا و در حال حرکت است. آنچه در بهمن ۵۷اتفاق افتاد یک انقلاب سیاسی بود چرا که ما هنوز در مقوله‌های مختلف از جمله مقوله اقتصادی در حال انقلاب هستیم.

وی گفت: طیفی از نویسندگان به مقوله ادبیات نگاه مضمونی دارند. یعنی انقلابی بودن به متن ادبیات نفوذ کرده است با این تقسیم بندی تعدادی از نویسندگان از دایره نویسندگان ادبیات انقلاب خروج پیدا خواهند کرد.

مهدی قزلی در ادامه این نشست بیان کرد: انقلاب پیش از ۲۲بهمن شروع شده بود. شعارها، روش، رهبر و اتفاقاتی که انقلاب داشت نتیجه اسلامی بودن آن بود؛ انقلاب جسم و روحی دارد. چپ‌ها، مجاهدین و مسلحین جز انقلاب حساب می‌شوند پس اگر این قشر نیز ادبیاتی نوشته باشند جزو ادبیات انقلاب محسوب می‌شوند.

وی گفت: طبیعتاً باید از بُعد روحی با انقلاب روبرو شویم پس با این حساب ما قبل از انقلاب نویسنده انقلاب نداشته‌ایم و هر چه داشتیم بعد از ورود امام خمینی(ره) وارد کشور شد.

این نویسنده و منتقد ادبیات عنوان کرد: روح حاکم انقلاب نویسندگانش را بعد از خود آورد. همه می‌دانیم بروز انقلاب متعلق به سال ۵۶و بعد از آن است. پیش از سال ۵۶به این حرکت‌ها جزیره‌های بی ثبات می‌گفتند.

قاسمعلی فراست در ادامه این نشست درباره تعریف و ویژگی‌های ادبیات انقلاب گفت: ادبیات انقلاب اسلامی در ابتدا بنا بر مقتضیات زمانی و شرایط اجتماعی ادبیاتی مملو از شعارزدگی بود. یکی از ویژگی‌های ادبیات در آن سال‌ها برخوردهایی با این شعار زدگی ها بود، لذا در آن ادبیات ما به دنبال ادبیات قدرتمند نیستیم.

وی گفت: برخی از کتاب‌های آن دوره ۱۰۰هزار تیراژ داشتند در حالیکه ادبیات قدرتمندی نبودند. اولین ویژگی انقلاب کمتر توجه داشتن به تکنیک و تمرکز بر شعار است. اکثر نویسندگانی که در این مقطع به میدان آمدند جوان بودند چراکه نویسندگان پیشکسوت عقب کشیده بودند.

این نویسنده و منتقد افزود: نویسندگان حرفه‌ای و پیشکسوت برای انقلاب ننوشتند و گروهی نیز به مخالفت انقلاب نوشتند به خاطر همین امر بود که نویسندگان جوان به میدان آمدند.

فراست بیان کرد: ما در بحث رمان انقلاب غنی نیستیم چون پس از انقلاب ناگهان با جنگ روبرو شدیم. برخی از ادبیات ما یادداشت نگاری و لحظه‌نگاری است که این یکی از ویژگی‌های ادبیات ما است.

شاکری در ادامه گفت: شعارگویی که خیلی مطرح می‌شود گفته‌ای است که از پایگاه جبهه روشنفکری برای تضعیف ادبیات انقلاب اسلامی بیرون آمد، در حالی که شعار وصف روایت است نه وصف ایدئولوژی.

 

 


١٥:٤٠ - سه شنبه ٢١ فروردين ١٣٩٧    /    شماره : ٢٣٨٦    /    تعداد نمایش : ٣١٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

نقشه سایت

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت به موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تعلق دارد.
.استفاده از منابع محتوایی با ذکر منبع مجاز است