شهید رجب بیگی: از یک سو باید بمانیم که شهید آینده شویم و از دیگر سو باید شهید شویم تا آینده بماند . هم باید امروز شهید شویم تا فردا بماند و هم باید بمانیم تا فردا شهید نشود. عجب دردی، چه می شد امروز شهید می شدیم .

شهید فضل الله خودسیانی: الهی اگر طاعت بسی ندارم در دوجهان جز توکسی ندارم.خدایا فضل ترا گران نیست و شکر تورا زبان نیست.خدایا مگو چه آورده ام که درد و دوا نشوم و مپرس چه کرده ام که رسوا نشوم

شهید جعفر جعفری: چشم بصیرت را بگشا، به اطراف نظر کن، به جهان بیندیش، چه می بینی ؟ .... تو بزرگتر از آنی که فکر کنی، کل زمین و آسمان وکرات وکهکشان ها برای توست، پس به قیامت نظر کن.

شهید محمد مهاجری: خدایا : سرودمان را شنیدی ، انالله و اناالیه راجعون . خدایا : آوایمان را شنیدی، لاالله الاالله. پروردگارا، کتابمان قرآن، پیمانمان ایمان، جرممان قیام، راهمان اسلام، پیشوایمان امام، سلاحمان وحدت.

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابی در چهره اش نمایان می باشد، می بینی در حال عبادت است و از خدا می خواهد ک به درگاه د و .

شهید سید منصور بیاتیان: اگر کشته شدم مرا غسل ندهید، چون ننگ است کسی که معلمش، حسین (علیه السلام) را غسل نداده اند خودش را غسل دهند.

شهید حسن خاکسار: آنان که رفتند کار حسینی کردند و آنان که ماندند باید کاری زینبی بکنند وگرنه یزیدیند .

شهید ناصر دشتی پور: اضطراب و نگرانی از آینده و تاثر و افسوس بر گذشته از جمله موانعی هستند که اگر در روح کسی نفوذ نماید عزم و تصمیمش را در هم می شکند و او را خود باخته و مرعوب می سازد..

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابیا به درگاه خودش قبول کندود لبیک گفته و توسط از خدا بی خبران عراقی به شهادت می رسد .

شهید مهدی شریعتی: شما ای ملت قهرمان و ای ملت امام تذکر که هر مکتبی و هر امتحانی و آزمایشی نهایتاً کارنامه ای دارد و معیارهایی که صادق از کاذب بشناسد و مکتب ما مسلمین نیز چنین است. مکتبمان اسلام عزیز و دروسشت. اما امتحان بسی مشکل است و جهاد با نفس و قتال با کفر و نفاق است.

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

اوقات شرعی
اخبار > همایش بین‌المللی نقش زنان و خانواده در ایجاد صلح در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد
صفحه اصلی > نمایش صفحات داخلی 


  چاپ        ارسال به دوست

همایش بین‌المللی نقش زنان و خانواده در ایجاد صلح در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد

به مناسبت ششم نوامبر روز مقابله با اثر جنگ و تاثیرات آن بر محیط زیست همایش بین‌المللی «نقش زنان و خانواده در ایجاد صلح و مقابله با تخریب محیط زیست » با مشارکت موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ، دانشگاه شهید بهشتی، مرکز صلح محیط زیست ، بنیاد شهید و امور ایثارگران ، بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ، موزه صلح ، موسسه بهار خرمشهر ، مجمع جهانی زنان ایثارگر دوستدار صلح و با حضور معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور ، سید عباس عراقچی معاون حقوقی و امور بین المللی وزارت امور خارجه ، استر لاروش مدیر و نماینده دفتر منطقه ای یونسکو در تهران ، گری لوییس نماینده سازمان ملل در ایران ، فلورانس ژیلت نماینده صلیب سرخ جهانی و جمعی از سفرای خارجی و شخصیت های علمی در تالار خلیج فارس موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد.

در ابتدای این همایش معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور اظهار داشت : جنگ ، خشونت و تروریسم روز به روز آسیب بیشتری به دنیا وارد می کند و تهدید جدی برای دنیای امروز هستند و را ه حل مقابله با یان تهدیدات از سرشت و اندیشه انسانی سرچشمه می گیرد.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران چه در بخش دولتی و چه در بخش سازمان های مردم نهاد در مبارزه با خشونت و تروریسم و یافتن راه حل های منطقی برای مناقشات بین المللی و منطقه ای پیشگام بوده است بر خلاف تلاشی که صورت می گیرد تا ملت و دولت ما را خشونت طلب نشان دهد.

معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور بیان داشت: موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس خود نمادی از مظلومیت مردم ایران است و بیانگر مقاومتی است که  مردم ایران برابر هجمه صورت گرفته نشان دادند.

وی نقش زنان را در ایجاد و حفظ صلح و مقابله با خشونت بسیار با اهمیت خواند و اظهار داشت: امید وارم امرز مباحث خوبی داشته باشیم و به راهکارها و سیاست های عملی خوبی دست یابیم.

در ادامه این همایش سید عباس عراقچی معاون حقوقی و امور بین المللی وزارت امور خارجه در این همایش  گفت: حضور زنان در دو حوزه صلح، امنیت و مقابله با تخریب محیط زیست به طور ویژه در دستورکار ایران قرار دارد.

وی  موضوع این همایش را با اهمیت دانست و اظهار کرد: معنای پنهان این همایش این است که مردان صلح را از بین می‌برند و نقش زنان مقابله با خشونت‌طلبی مردان و ایجاد صلح است.

معاون وزیر امور خارجه صلح و امنیت را از یک سو برای برخورداری از محیط زیست سالم و از سوی دیگر در زمره عناصر ضروری برای زندگی سعادتمندانه و شرافتمندانه هر انسان لازم دانست و گفت: در این بین نمی‌توان حقوق زنان برای بهره‌مندی از این موهبت و نقش کلیدی آنها در ارتقای صلح، امنیت و توسعه پایدار نادیده گرفت.

عراقچی با اشاره به پژوهش‌ها و شواهد موجود در مشارکت زنان برای برقراری صلح و حفظ آن اظهار داشت: زنان در روند صلح‌سازی و حفظ آن شانس بیشتری را برای موفقیت ترکیبات صلح و امنیت پایدار در نقاط مختلف جهان فراهم نمودند.

وی افزود: هم‌اکنون در بخش‌های مختلف جهان زنان نه تنها در مأموریت‌های حل و فصل سیاسی اختلاف و حفظ صلح پایدار بلکه در روند بازسازی، بهبود شرایط اقتصادی و حرکت به سمت توسعه پایدار، سهم اساسی ایفا می‌کنند.

معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه با بیان اینکه حضور زنان در دو دهه اخیر در حوزه صلح، امنیت، حفاظت و مدیریت محیط زیست باعث یک چرخش پارادایمی در فضای بین‌المللی شده است، گفت: تا چند سال پیش زنان تنها به عنوان قربانیان منازعه و جنگ و نابودی محیط زیست شناخته می‌شدند، اما اکنون نقش فعال آنان در برقراری صلح و حل منازعه در همه سطوح از جمله در چارچوب کار ملل متحد به رسمیت شناخته شده است.

وی ادامه داد: 17 سال از قرار گرفتن موضوع زنان، صلح و امنیت در دستورکار شورای امنیت و تصویب قطعنامه 1325 می‌گذرد، قطعنامه 1325 شورای امنیت و قطعنامه‌های بعدی علاوه بر برشمردن آثار منفی منازعات بر زنان، نقش مثبت آنها را در پیشگیری از حل و فصل منازعات و برقراری صلح به خوبی شناسایی کرده است.

وی با تأکید بر اینکه زنان و خانواده پیوند ناگسستنی با محیط زیست دارند، خاطرنشان کرد: افزایش آگاهی ما در مورد چگونگی مشارکت زنان در روند توسعه به برجسته‌تر شدن ارتباط متقابل زنان، محیط زیست و توسعه پایدار منجر شده است.

عراقچی اظهار کرد: با عنایت به ورود پررنگ زنان به همه عرصه‌های حیات جوامع، حوزه صلح و امنیت را نیز به زنجیره ارتباط متقابل زنان، محیط زیست و توسعه پایدار افزود.

وی تاکید کرد: در گذار به هدف توسعه پایدار، زنان نه تنها به عنوان نیروی محرکه، حمایت از مدیریت مناسب محیط زیست، بلکه در نقش متقاضی شکل بهتری از زندگی توأم با صلح و آرامش ظاهر شده‌اند. در این بین لازم است نقش کلیدی آنها در پیشگیری از منازعه و تخریب محیط زیست مورد شناسایی قرار گرفته و حضور ضروری آنها در هر ساز و کار و تدبیری برای حفظ محیط زیست و توسعه پایدار تضمین شود.

معاون وزیر امور خارجه اظهار داشت: متأسفانه مداخلات خارجی، تهاجم نظامی و اشغال خارجی همراه با رشد تروریسم و افراط‌گرایی خشن، همه جمعیت‌های انسانی به ویژه زنان و دختران و همه وجوه زندگی بشر از صلح، امنیت تا محیط زیست را در جهان به ویژه در خاورمیانه تحت تأثیرات منفی خود قرار داده است.

وی بمباران شیمیایی سردشت و حلبچه را در دوران جنگ تحمیلی و استفاده از اورانیوم ضعیف‌شده توسط نیروهای آمریکایی در تهاجم نظامی به عراق که موجب آلودگی خاک و منابع آبی منطقه و نابودی مناطق کشاورزی این کشور شده است، از مثال‌های روشن چگونگی تأثیر متقابل منازعه و محیط زیست بر یکدیگر برشمرد.

عراقچی افزود: این امر با خشکسالی‌های پیاپی و کم‌آبی، زمینه فرسایش تدریجی و نابودی محیط زندگی مردم منطقه و بروز پدیده ریزگردها را به دنبال داشته که در اولین مرحله تأثیر خود را بر سلامت و رفاه زنان، کودکان، سالمندان و خانواده‌ها داشته است.

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به بمباران شیمیایی سردشت در 28 ژوئن 1987 اظهار داشت: تاکنون بیش از سه دهه است که زنان درگیر آثار وحشتناک بیولوژیک سلاح‌های شیمیایی هستند، چنان که در ژاپن نیز هرگز مردم طعم تلخ فاجعه هیروشیما و ناکازاکی را فراموش نخواهند کرد.

عراقچی با اشاره به اینکه زنان 43 درصد از نیروی کار در بخش کشاورزی در جهان را تشکیل می‌دهند، ابراز داشت: این رقم در جوامع با بافت سنتی تا 80 درصد می‌رسد، بنابراین تخریب محیط زیست و محصولات کشاورزی ناشی از جنگ و منازعه بر زنان در جوامع روستایی تأثیری چند برابر مردان دارد.

وی ادامه داد: براساس گزارش 2017 فائو، بیش از نیمی از جمعیت دچار سوءتغذیه جهان 489 میلیون از 815 میلیون نفر در کشورهایی زندگی می‌کنند که درگیر منازعات هستند.

معاون وزیر امورخارجه خاطرنشان کرد: بر این اساس زنان که خود در حالت عادی تولیدکنندگان اصلی غذا در جهان به حساب می‌آیند، به همراه کودکانشان بخش عظیمی از جمعیت سوءتغذیه جهان را به عنوان قربانیان منازعات تشکیل می‌دهند.

وی با برشمردن وضعیت سوریه با اشاره به وضعیت سوریه و هزینه تخریب ابزار کشاورزی ناشی از حضور داعش، تصریح کرد: این تخریب‌ها تاکنون حداقل 16 میلیون دلار تخمین زده شده و این امر موجب آوارگی، فقر و محرومیت مطلق میلیون‌ها زن شاغل در بخش کشاورزی و دامپروری شده است.

معاون وزیر امورخارجه، تأمین صلح و امنیت و توسعه پایدار و نقش‌آفرینی فعال زنان در آن را نیازمند پرورش اندیشه‌ها و تعالی بخشیدن به جایگاه زنان و آگاهی بخشی به جوامع نسبت به کرامت انسانی و قابل احترام زنان و شناسایی توانایی و نقش ارزشمند آنان در همه عرصه‌ها از جمله عرصه جدی صلح و محیط زیست عنوان کرد.

وی افزود: این مسئله از بزرگترین آموزه‌های دین مبین اسلام است که ارزش والایی برای کرامت انسانی زنان و رشد تعالی‌شان در جامعه قائل شده است.

عراقچی، مأموریت وزارت امور خارجه ایران را ارائه توانمندی‌های زنان ایرانی و حضور مؤثر آنان در عرصه بین‌المللی دانست و گفت: حضور زنان در دو حوزه صلح، امنیت و مقابله با تخریب محیط زیست به طور ویژه در دستورکار جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و از این جهت همکاری نزدیکی بین وزارت امورخارجه و معاونت امور زنان و خانواده برقرار شده است.

معاون وزیر امورخارجه خاطرنشان کرد: این همکاری‌ها مسلما در دوره جدید با حضور ابتکار که خود چهره بین‌المللی در دو عرصه زنان و محیط زیست هستند رشد و شکوفایی بیشتری پیدا خواهد کرد.

 

 


٠٩:٣٣ - سه شنبه ١٦ آبان ١٣٩٦    /    شماره : ٢١٣٩    /    تعداد نمایش : ٤٢٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

نقشه سایت

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت به موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تعلق دارد.
.استفاده از منابع محتوایی با ذکر منبع مجاز است