شهید رجب بیگی: از یک سو باید بمانیم که شهید آینده شویم و از دیگر سو باید شهید شویم تا آینده بماند . هم باید امروز شهید شویم تا فردا بماند و هم باید بمانیم تا فردا شهید نشود. عجب دردی، چه می شد امروز شهید می شدیم .

شهید فضل الله خودسیانی: الهی اگر طاعت بسی ندارم در دوجهان جز توکسی ندارم.خدایا فضل ترا گران نیست و شکر تورا زبان نیست.خدایا مگو چه آورده ام که درد و دوا نشوم و مپرس چه کرده ام که رسوا نشوم

شهید جعفر جعفری: چشم بصیرت را بگشا، به اطراف نظر کن، به جهان بیندیش، چه می بینی ؟ .... تو بزرگتر از آنی که فکر کنی، کل زمین و آسمان وکرات وکهکشان ها برای توست، پس به قیامت نظر کن.

شهید محمد مهاجری: خدایا : سرودمان را شنیدی ، انالله و اناالیه راجعون . خدایا : آوایمان را شنیدی، لاالله الاالله. پروردگارا، کتابمان قرآن، پیمانمان ایمان، جرممان قیام، راهمان اسلام، پیشوایمان امام، سلاحمان وحدت.

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابی در چهره اش نمایان می باشد، می بینی در حال عبادت است و از خدا می خواهد ک به درگاه د و .

شهید سید منصور بیاتیان: اگر کشته شدم مرا غسل ندهید، چون ننگ است کسی که معلمش، حسین (علیه السلام) را غسل نداده اند خودش را غسل دهند.

شهید حسن خاکسار: آنان که رفتند کار حسینی کردند و آنان که ماندند باید کاری زینبی بکنند وگرنه یزیدیند .

شهید ناصر دشتی پور: اضطراب و نگرانی از آینده و تاثر و افسوس بر گذشته از جمله موانعی هستند که اگر در روح کسی نفوذ نماید عزم و تصمیمش را در هم می شکند و او را خود باخته و مرعوب می سازد..

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابیا به درگاه خودش قبول کندود لبیک گفته و توسط از خدا بی خبران عراقی به شهادت می رسد .

شهید مهدی شریعتی: شما ای ملت قهرمان و ای ملت امام تذکر که هر مکتبی و هر امتحانی و آزمایشی نهایتاً کارنامه ای دارد و معیارهایی که صادق از کاذب بشناسد و مکتب ما مسلمین نیز چنین است. مکتبمان اسلام عزیز و دروسشت. اما امتحان بسی مشکل است و جهاد با نفس و قتال با کفر و نفاق است.

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

اوقات شرعی
روز خبرنگار ؛ رمز استخراج گنجنیه های فرهنگی و اجتماعی دفاع مقدس
صفحه اصلی > تاريخ دفاع مقدس > مقالات و تحلیل ها > روز خبرنگار ؛ رمز استخراج گنجنیه های فرهنگی و اجتماعی دفاع مقدس  
روز خبرنگار ؛ رمز استخراج گنجنیه های فرهنگی و اجتماعی دفاع مقدس 
 
­بالاترین سرمایه همه انسان ها و جوامع ؛ دانش و آگاهی است که سبب می شود نیازهای  انسانی و انسانت در مسیر صحیح تبیین و هدایت شود.
انباشت این آگاهی ، عامل حفظ هویت تاریخی و بومی هر اجتماع بشری است .
بنابراین "آگاه سازی" ، توسعه سرمایه اجتماعی ( هم افزایی سرمایه فردی ) و اطلاع رسانی از مسایل کشور است.
 روز خبرنگار هم بهانه ای است تا به گرامیداشت و تکریم انسانهایی بپردازیم که با زحمات طاقت فرسا و خستگی ناپذیر خود رسالت عظیم اطلاع رسانی و آگاهی بخشی را بردوش می کشند. 
خبرنگاران و اصحاب رسانه تلاشگرانی هستند که با رعایت صداقت، راستگویی، انصاف و اخلاق حرفه ای آگاهی و شفاف سازی را برای جامعه به ارمغان آورده و زمینه را برای قضاوت افکار عمومی فراهم می کنند و همچون شمع می سوزند تا به جامعه روشنایی بخشند. 
17مرداد روز خبرنگار؛ روز امانتداران گفتمان، وقایع و اخبار است و این روز در حقیقت روز نکوداشت و تجلیل از کوشش های ناب و خالصانه اصحاب رسانه و خبرنگاران آزاده ای است که برای پویایی و انعکاس حقایق از هیچ مجاهدتی دریغ نمی ورزند و بعضاً در این مسیر پرتنش و مهم، جان خویش را در طبق اخلاص گذاشته تا جامعه را به سمت و سوی روشنایی و تعالی سوق دهند. 
این روز سترگ را به جامعه اطلاع رسانی و تمامی تلاشگران و فعالان عرصه آگاهی رسانی بویژه خبرنگاران پرتلاش و خدوم حوزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تبریک عرض می کنیم و برای تمامی این عزیزان سلامتی ، بهروزی، عزت و سربلندی آرزومندیم. 
صیانت از تمامیت فرهنگی و هویت کشور در اولویت نخست رسانه ها قرار دارد و باید بتوانند جریان ساز مثبت باشد.
رسانه ها می توانند در کنار سه قوه مجریه ، مقننه و قضائیه ؛ به یاری مردم و نظام بشتابند و ارمان ها را همیشه و در روندی پایدار به مطالبه عمومی و مردمی تبدیل کنند.
 این اثربخشی ها باعث شده است  بازار رسانه در کنار بازارهای تخصصی مطرح شود.
در جنگ اقتصادی دشمن و تهاجم فرهنگی و دین ستیزی غربی ها در مقابل ایران ، همه رسانه ها باید با ابزار و سلاح واژه ها در صحنه حاضر باشند.
باید از واژه ها و عبارات در جای دقیق و درست و  به طور مناسب استفاده گردد.
" تضاد افرینی و ابهام سازی " در رسانه ها به ویژه رسانه های مخالف نظام ، رویکردی است که باعث می شود اقدامات و برنامه های خوب و ضروری در مفهوم به ضد خودش تبدیل شود و درک منطقی و اصولی مردم و مخاطبان از ان طرح  کاملا منحرف شود و گاهی تا 160 درجه ، زمینه و هدف دلالت طرح و برنامه را با تغییر در ترکیب و چینش واژه ها تغییر می دهد.
بنابر این تهیه کنندگان خبر و هر گونه محصولات رسانه ای  شامل واژه و کلمات و عبارت باید دقت کنند که دامنه دلالت انها با معنا و محتوای طرح ها و برنامه و سیاست های دولت و نظام ، همسان باشد. هدف باید تقویت محتوی باشد .
با کمترین  تعداد کلمه  و جمله ، پیام و اطلاعات خود را به طور دقیق ، روشن و شفاف از نظر دلالت،  به جامعه مخاطب برسانیم و زبان معیار تخصصی و فنی را هم در سطح عموم مردم رعایت کنیم. نباید ابهام زایی کنیم بلکه باید ابهام زدایی شود.
قدرت ساختاری واژه ها و زبان این فرصت را در اختیار گروه های توانمند قرار می دهد تا گفتمان خود را در جامعه نهادینه کنند و بی ترید رسانه ها باید دفاع از تمامیت دفاع مقدس و آرمان های راستین را اولویت تمامیت خود بدانند و موزه دفاع مقدس را به میان مردم ببرند و محصولات رسانه ای دفاع مقدس سهم شایسته ای از سبد رسانه ای مردم باشد.
دفاع مقدس متعلق به همه است و همه باید خود را یار رسانه ای دفاع مقدس و موزه تخصصی ان بدانند.
باید رسانه های گروهی به پیشگامان آموزش سواد رسانه ای  تبدیل شوند که برای جلوگیری از تحریف و تغییر سواد رسانه ای و حفظ فرهنگ ایران اسلامی و به ویژه فرهنگ دفاع مقدس 
ضرروی است.
آموزش سواد رسانه ای دفاع مقدس و تمامیت آرمانها و دستاوردهای پایان ناپذیر ان باید برای همه مردم باشد.
انقلاب اسلامی و دفاع مقدس  درخشان ترین قطعه از تاریخ معاصر ایران اسلامی است و دستاوردهای ان همچنان پایان ناپذیر خواهد بود و موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس هم برای  نشر و تبلیغ جذاب و گسترده فرهنگ و ارزش‌های الهی به ویژه  آحاد جامعه به‌ویژه جوانان و نوجوانان تلاش می کند.
البته در این عرصه همراه رسانه ای هم می خواهیم که خبرنگاران عزیز این روند را راهبری می کنند.
این مهم فقط با "همراه رسانه ای " یا پیوست رسانه ای تحقق می یابد.
عصر امروز عصر اطلاعات و دانایی به معنایی اطلاعات و دانش است اما برای فردا باید فرهنگ سازی کنیم و با همراهی جامعه خبرنگاران به عنوان دیده بانان هویت ملی  و تاریخ درخشان دفاع مقدس ؛ مسیر پایدار حفظ هویت ایرانی و اسلامی را هموارتر کنیم.

نقشه سایت

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت به موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تعلق دارد.
.استفاده از منابع محتوایی با ذکر منبع مجاز است