شهید رجب بیگی: از یک سو باید بمانیم که شهید آینده شویم و از دیگر سو باید شهید شویم تا آینده بماند . هم باید امروز شهید شویم تا فردا بماند و هم باید بمانیم تا فردا شهید نشود. عجب دردی، چه می شد امروز شهید می شدیم .

شهید فضل الله خودسیانی: الهی اگر طاعت بسی ندارم در دوجهان جز توکسی ندارم.خدایا فضل ترا گران نیست و شکر تورا زبان نیست.خدایا مگو چه آورده ام که درد و دوا نشوم و مپرس چه کرده ام که رسوا نشوم

شهید جعفر جعفری: چشم بصیرت را بگشا، به اطراف نظر کن، به جهان بیندیش، چه می بینی ؟ .... تو بزرگتر از آنی که فکر کنی، کل زمین و آسمان وکرات وکهکشان ها برای توست، پس به قیامت نظر کن.

شهید محمد مهاجری: خدایا : سرودمان را شنیدی ، انالله و اناالیه راجعون . خدایا : آوایمان را شنیدی، لاالله الاالله. پروردگارا، کتابمان قرآن، پیمانمان ایمان، جرممان قیام، راهمان اسلام، پیشوایمان امام، سلاحمان وحدت.

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابی در چهره اش نمایان می باشد، می بینی در حال عبادت است و از خدا می خواهد ک به درگاه د و .

شهید سید منصور بیاتیان: اگر کشته شدم مرا غسل ندهید، چون ننگ است کسی که معلمش، حسین (علیه السلام) را غسل نداده اند خودش را غسل دهند.

شهید حسن خاکسار: آنان که رفتند کار حسینی کردند و آنان که ماندند باید کاری زینبی بکنند وگرنه یزیدیند .

شهید ناصر دشتی پور: اضطراب و نگرانی از آینده و تاثر و افسوس بر گذشته از جمله موانعی هستند که اگر در روح کسی نفوذ نماید عزم و تصمیمش را در هم می شکند و او را خود باخته و مرعوب می سازد..

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابیا به درگاه خودش قبول کندود لبیک گفته و توسط از خدا بی خبران عراقی به شهادت می رسد .

شهید مهدی شریعتی: شما ای ملت قهرمان و ای ملت امام تذکر که هر مکتبی و هر امتحانی و آزمایشی نهایتاً کارنامه ای دارد و معیارهایی که صادق از کاذب بشناسد و مکتب ما مسلمین نیز چنین است. مکتبمان اسلام عزیز و دروسشت. اما امتحان بسی مشکل است و جهاد با نفس و قتال با کفر و نفاق است.

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

اوقات شرعی
مصاحبه با برادر محسن رضائي پس از فتح خرمشهر
صفحه اصلی > تاريخ دفاع مقدس > گفتگو > مصاحبه با برادر محسن رضائي پس از فتح خرمشهر  

 

بسمه تعالي

 

سرانجام به وسيلة امدادهاي غيبي و نظر حضرت بقيه الله الاعظم و دعاهاي خير امام امت و تلاش شبانه روزي برادران ايثارگر و رزمنده مان در جبهه هاي نبرد حق عليه باطل و پشتيباني امت حزب الله وعده الهي محقق شد و بنا به گفته شهيد رجائي، سرنوشت جنگ در ميدان جنگ مشخص شد و خونين شهرمان به خرمشهر تبديل گشت. و اينك رزمندگان اسلام آهنگ آن دارند كه هم چنان توفنده و خروشان به مبارزه خويش بر عليه كفر جهاني ادامه داده و زمينه را براي ظهور ولي امر حضرت حجت بن الحسن و در نتيجه گسترش حق و عدل بر روي زمين آماده سازند.

 

لذا براي آشنائي بيشتر با نحوة عمليات بعدي و ادامه جنگ و همچنين نقش سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و آيندة آن پس از خاتمه مرحله سوم عمليات و آزادي خرمشهر، با برادرمان محسن رضائي فرمانده سپاه پاسداران به گفت و گو نشستيم، نظر شما را به متن اين گفت و گو جلب مي نمائيم:

 

س - ضمن تبريك پيروزي اسلام بر كفر و فتح خرمشهر لطفا حساسيت و وسعت عمليات بيت المقدس از لحاظ سياسي و نظامي در منطقه را بيان فرمائيد.

 

ج: بسم الله الرحمن الرحيم وسعت زمين هائي كه آزاد شد حدود 5400 كيلومتر مربع است كه قريبا سه برابر عمليات فتح المبين ارزش و وسعت و از نظر نظامي حسابگري داشت و باعث شد كه مهم ترين برگ برندة در دست عراق، يعني خرمشهر، آزاد شود و آزادي خرمشهر به معناي پيروزي ما بر عراق محسوب مي شود به طوري كه ديگر عراق به عنوان متجاوزي كه در خاك ايران است مطرح نمي شود بلكه از اين به بعد صحبت بر سر اين است كه ايران مي خواهد وارد خاك عراق شود و اين موضوع مشخص گشته است كه عراق قادر به ادامه جنگ نيست بلكه حتي قادر به حفظ كشور خودش هم نيست در صورتي كه قبل از اين عمليات بحث بر سر اين بود كه آيا ايران قادر است كه جنگ را به نفع خودش تمام بكند يا خير و به همين دليل است كه ايران قدرت نظامي وسيعي از منطقه پيدا كرده است. همه كشورهاي منطقه احساس ترس و وحشت عجيبي پيدا كرده اند و فكر مي كنند كه بعد از عراق نوبت آن ها است ولي ما به آن ها اين اطمينان را مي دهيم كه در صورت عدم همكاري با عراق اين ترس بي جا است.

 

س - حجت الاسلام رفسنجاني فرمودند كه ما براي احقاق حقمان ناچاريم كه وارد عراق شويم، به نظر شما در چه صورتي و چه زماني اين كار انجام خواهد شد.

 

ج: به هر حال جنگ بايد تمام شود و اين امر از طريق پذيرفتن حقوق ما امكان پذير است. زيرا ما با كسي جنگ نداريم و حق خودمان را مي خواهيم و در صورتي كه حق و حقوقمان را بپذيرند و شرايطي را كه معين كرديم بپذيرند و آن را برآورده سازند، مسئله حل است. اما اگر متجاوزين بعثي، حقوق ما را به رسميت نشناسند، ممكن است كه ماهر راه حلي را كه به سراي رسيدن به حقوقمان لازم بدانيم. كه يكي از آن ها مي تواند ساقط كردن رژيم بعث باشد. و ما مختاريم كه هر راهي را انتخاب بكنيم، چون ما راه حل هاي بسيار خوب و قاطعانه اي داريم در صورت عدم پذيرش خواسته هاي ما، حق خود را به زور از اين ها خواهيم گرفت.

 

س - به نظر شما اين جنگ تا كي ادامه پيدا خواهد كرد؟

 

ج: ما فكر مي كرديم كه اين افرادي كه در عراق و يا پشت سر او هستند به اين زودي ها به بن بست نمي رسند و همچنين فكر مي كرديم كه آن ها قادر هستند كه تغيير و تحولاتي در رژيم عراق بدهند و به جاي صدام، كس ديگري را بگذارند ولي به نظر مي رسد حاميان صدام و خود وي، همه به بن بست رسيده اند و تا زماني كه به همين شيوه ادامه بدهند و در بن بست بمانند و نتوانند آن را حل نمايند جنگ تمام نمي شود. و تا زماني كه صدام وجود دارد، جنگ هم چنان ادامه پيدا مي كند و تمام افسران بعثي عراق هم بر همين عقيده اند. ما بر اين بوديم كه چون اين ها ارتش را براي حفظ رژيم شان احتياج دارند بعد از ضربات كاري اول كه به آن ها وارد كرديم، عقب نشسته و مسئله را تمام مي كنند اما به نظر مي رسد كه اين ها مسئله جنگ را مي خواهند تا پايان يافتن رژيم خودشان دنبال كنند و ما هم از اين مسئله استقبال مي كنيم و چون با پايان پذيرفتن جنگ مسئلة رژيم عراق هم حل خواهد شد بسيار خوشحاليم و نگران اين نيستيم كه جنگ تا چه زماني طول مي كشد.

 

س: تاثير اين پيروزي ها در مردم عراق چگونه بوده است و آيا آن ها مي توانند برعليه رژيم بعث قيام كنند؟

 

ج: آن چه مسلم است هم در داخل ارتش عراق اعتراضات و تمردها زياد شده است و صريح و علنا از رژيم و مقامات انتقاد مي كنند و هم در بين مردم كه صدام و ارتش صدام به صورت غولي برايشان جلوه داشت اين غول شكسته و اين طلسم خرد شده است و آن هيبت و ترس و رعبي كه در دل مردم انداخته بودند به مقدار زيادي از بين رفته است. اما آيا اين مقدار مي تواند مردم عراق را وادار به برپا كردن يك انقلاب و يك قيام نمايد مشخص نشده است و ما هنوز به اين نتيجه نرسيده ايم و در آينده اين مسئله روشن خواهد شد.

 

س: آيا سپاه پاسداران انقلاب اسلامي از طرف مبارزين عراق، در عراق تشكيل شده است؟

 

ج: از آن جائي كه ارتش و رژيم عراق را وابسته مي دانيم به خودمان حق مي دهيم كه به مردم عراق كمك كنيم و از نظر تسليح و سازماندهي نيازهاي آنان را برآوريم و تا زماني كه اين رژيم بر عراق حاكم باشد ما به اين گونه فعاليت هاي خودمان (پارتيزاني و چريكي و آموزش نظامي مردم عراق) ادامه خواهيم داد، و البته به صورت اين نخواهد بود كه از نيروهاي ايراني در عراق براي انجام اين امر استفاده نمائيم بلكه از نيروهاي مردمي خود عراق گروه هائي تشكيل شده و خواهد شد و خود اين ها امور مملكتشان را در دست خواهند گرفت.

 

س: بعد از عمليات پيروز مندانه بيت المقدس پيش بيني مي كنيد كه امريكا و عمال وي چه حركتي را در منطقه انجام خواهند داد؟

 

ج: يكي از كارهاي آنان بسيج عمومي كشورهاي حوزه خليج بر عليه ما است كه امكاني است كه در اختيار دارند و حال تا چه اندازه بتوانند از اين امكان استفاده كنند معلوم نيست اين كه اين كشورها ترس و وحشت شان تا چه اندازه باشد تا به تبليغ امريكا عمل بنمايند باز مشخص نيست ولي امريكا قادر نخواهد بود كه مانورهاي خيلي وسيعي عليه ما داشته باشد. آن چه كه مسلم است اين كه امريكا دست به هر تلاش مذبوحانه اي خواهد زد و آن چه كه مسلم است اين است كه كشورهاي عربي از اين كه سرنوشت صدام را داشته باشند مي ترسند. همان طور كه ديديم در كنفرانس همكاري خليج كه قرار بود براي آينده جنگ صحبت بكنند و مواجه با شكست شدند چرا كه در حقيقت آن، شكست نبود، بلكه بن بست بود و اين بن بست هم چنان برايشان ادامه خواهد داشت. به نظر ما امكانات و سياست هاي امريكا، از آن جائي كه مي خواهد كشورهاي حوزه خليج را بر عليه ما به كار گيرد و از آن جائي كه همة اين كشورها از قدرت اسلام مي ترسند، به بن بست رسيده است و در آينده اين بن بست بيشتر هم خواهد شد.

 

س: گردان جولان و گردان قدس تا چه حدي تشكيل شده و آيا در اين گردان ها اسراي عراقي به كار گرفته مي شوند يا خير؟

 

ج: براي مسئله قدس، بايد كاري اساسي بشود و آن اين است كه نيروهاي ما بايد مستقيما وارد جنگ بشوند و برخوردي كه ما با گردان هاي جولان و قدس كرديم بيشتر اقدام سياسي بود و بستگي به اسرا و پناهندگان دارد كه تا چه اندازه در اين ها شركت بكنند و بايد اعلام كنيم كه هر اندازه كه آن ها داوطلب باشند ما آمادگي سازماندهي و تشكل آن ها را داريم.

 

اما برنامة ما اين است كه از نيروهاي وسيع خودمان يعني سپاه و بسيج نيز در مسئلة قدس به صورت جدي استفاده نمائيم. و همان طور كه قبلا گردان جولان را هم تشكيل داديم و الان هم برادرها در مورد اسرا و پناهندگان كار مي كنند، هر تعدا از اسرا و پناهندگان كه مايل باشند شركت مي كنند و در صورتي كه شرايط مناسب باشد و دولت سوريه و ديگر دولت ها اجازه بدهند كه در خاكشان بر عليه اسرائيل وارد عمل بشويم ما اين گردان ها را وارد معركه خواهيم كرد.

 

س: اين كه گفته شده است كه دولت سوريه به سپاه پاسداران اجازه ورود داده است صحت دارد؟

 

ج: من هنوز نشنيده ام. اما هر موقع دولت سوريه بخواهد ما آماده ايم اين كار را انجام دهيم و انشاء ا… بعد از عمليات آينده كه وضعيت جنگ را به نهايت مي رسانيم به اميد خدا بيشتر از چند تيپ را هم مي توانيم وارد معركه جهت آزاد سازي بيت المقدس نمائيم.

 

س: بعد از پايان جنگ براي سپاه در ابعاد فرهنگي و نظامي چه برنامه هائي داريد؟

 

ج: بعد از پايان جنگ يك برنامه عملي داريم براي پاكسازي ضد انقلاب از تمام كشور كه ديگر خيال مردم از مسائل داخلي به كلي راحت شود و در كار اين امر، انسجام سپاه كه به عنوان اساسي ترين كار سپاه خواهد بود در برنامه ما قرار دارد. انسجام سپاه چه در ابعاد فرهنگي، ابعاد اعتقادي، آموزشي، كادر سازي، تشكيلات، سازماندهي، از مسائل اصلي است.

پس دو برنامه كاملا مشخص در اين زمينه ها در دستور كار داريم:

يكي پاكسازي ضد انقلاب در كل كشور و دوم انسجام سپاه كه از كادر سازي و دانشكدة سپاه گرفته تا تمام مسائل سازماندهي آن.

 

والسلام

 

نقشه سایت

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت به موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تعلق دارد.
.استفاده از منابع محتوایی با ذکر منبع مجاز است