شهید رجب بیگی: از یک سو باید بمانیم که شهید آینده شویم و از دیگر سو باید شهید شویم تا آینده بماند . هم باید امروز شهید شویم تا فردا بماند و هم باید بمانیم تا فردا شهید نشود. عجب دردی، چه می شد امروز شهید می شدیم .

شهید فضل الله خودسیانی: الهی اگر طاعت بسی ندارم در دوجهان جز توکسی ندارم.خدایا فضل ترا گران نیست و شکر تورا زبان نیست.خدایا مگو چه آورده ام که درد و دوا نشوم و مپرس چه کرده ام که رسوا نشوم

شهید جعفر جعفری: چشم بصیرت را بگشا، به اطراف نظر کن، به جهان بیندیش، چه می بینی ؟ .... تو بزرگتر از آنی که فکر کنی، کل زمین و آسمان وکرات وکهکشان ها برای توست، پس به قیامت نظر کن.

شهید محمد مهاجری: خدایا : سرودمان را شنیدی ، انالله و اناالیه راجعون . خدایا : آوایمان را شنیدی، لاالله الاالله. پروردگارا، کتابمان قرآن، پیمانمان ایمان، جرممان قیام، راهمان اسلام، پیشوایمان امام، سلاحمان وحدت.

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابی در چهره اش نمایان می باشد، می بینی در حال عبادت است و از خدا می خواهد ک به درگاه د و .

شهید سید منصور بیاتیان: اگر کشته شدم مرا غسل ندهید، چون ننگ است کسی که معلمش، حسین (علیه السلام) را غسل نداده اند خودش را غسل دهند.

شهید حسن خاکسار: آنان که رفتند کار حسینی کردند و آنان که ماندند باید کاری زینبی بکنند وگرنه یزیدیند .

شهید ناصر دشتی پور: اضطراب و نگرانی از آینده و تاثر و افسوس بر گذشته از جمله موانعی هستند که اگر در روح کسی نفوذ نماید عزم و تصمیمش را در هم می شکند و او را خود باخته و مرعوب می سازد..

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابیا به درگاه خودش قبول کندود لبیک گفته و توسط از خدا بی خبران عراقی به شهادت می رسد .

شهید مهدی شریعتی: شما ای ملت قهرمان و ای ملت امام تذکر که هر مکتبی و هر امتحانی و آزمایشی نهایتاً کارنامه ای دارد و معیارهایی که صادق از کاذب بشناسد و مکتب ما مسلمین نیز چنین است. مکتبمان اسلام عزیز و دروسشت. اما امتحان بسی مشکل است و جهاد با نفس و قتال با کفر و نفاق است.

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

اوقات شرعی
استانداردهای دوگانه‌ی غرب در قوانین بین‌المللی
صفحه اصلی > تاريخ دفاع مقدس > گفتگو > استانداردهای دوگانه‌ی غرب در قوانین بین‌المللی 
 
 

 بررسی حملات تروریستی به اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی و واکنش غربی‌ها در گفت‌وگو با اسماعیل کوثری:

استانداردهای دوگانه‌ی غرب در قوانین بین‌المللی

 

سید اسماعیل یاسینی

 

اماکن دیپلماتیک و دیپلمات‌ها از گذشته‌های دور تاکنون از مصونیت‌ها و مزایایی برخوردار بوده‌اند که اگرچه نوع و میزان آن در زمان‌های مختلف تغییر کرده است، اما اصل آن همواره ثابت بوده است. به عبارت دیگر، نمایندگان سیاسی کشورها در هنگام مأموریت در کشورهای خارجی، از تهدیداتی که ممکن است جان و مال آن‌ها را تهدید کنند، مصون هستند و کشور میزبان موظف است این امنیت را تأمین کند. دیپلمات‌های جمهوری اسلامی ایران البته طی سال‌های پس از پیروزی انقلاب، بارها و بارها مورد حملات ناجوانمردانه قرار گرفته‌اند و تعدادی از ایشان هم به درجه‌ی رفیع شهادت نائل شده‌اند. در گفت‌وگو با جناب آقای اسماعیل کوثری، نماینده‌ی محترم مجلس شورای اسلامی و از فرماندهان دفاع مقدس به بررسی ابعاد مختلف این حملات تروریستی و نوع مواجهه‌ی کشورهای غربی با آن پرداخته‌ایم.

 

 

•          طی سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دیپلمات‌های جمهوری اسلامی در کشورهای خارجی در موارد متعددی هدف حملات تروریستی قرار گرفته‌اند. عمده‌ترین عامل این خشونت‌ها را چه می‌دانید؟

در ابتدای گفت‌وگو درود می‌فرستم به ارواح پاک همه‌ی شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و به‌ویژه شهدای عرصه‌ی دیپلماسی کشور. در پاسخ به سؤال شما باید عرض کنم که عمده‌ترین عامل شکل‌گیری و گسترش این خشونت‌ها بر علیه دیپلمات‌ها و اماکن دیپلماتیک کشور ما در کشورهای خارجی این است که برخی از کشورها خود را فراتر از قانون می‌دانند و همان قانون و مقرراتی را که خودشان نوشته‌اند و به‌تصویب رسانده‌اند را زیرپا می‌گذارند. به عبارت دیگر بی‌قانونی، مهم‌ترین عامل در این زمینه به‌حساب می‌آید. این بی‌قانونی هم ناشی از روحیه‌ی استکباری و زیاده‌خواهی این کشورهاست.

ما طی سال‌های گذشته شاهد حملات مختلفی در کشورهایی از قبیل افغانستان، پاکستان، لبنان و ... علیه نمایندگان سیاسی کشورمان و اماکن دیپلماتیک جمهوری اسلامی بوده‌ایم. هنوز هم تبعات برخی از این حملات ادامه دارد. به‌عنوان مثال می‌توان به ربایش 4نفر از عزیزان ما در مرز سوریه و لبنان در سال 1361 اشاره کرد. یکی از این عزیزان، آقای سیدمحسن موسوی است که کاردار سفارت ما در لبنان بوده و علی‌القاعده از مصونیت‌های دیپلماتیک برخوردار بوده است. هنوز بعد از گذشت بیش از 30سال، خبر دقیقی از سرنوشت این عزیزان در اختیار ما نیست. طبیعی است که کشورها و سازمان‌های مدعی حقوق بشر باید در این زمینه پاسخ‌گو باشند. رفتار این کشورها نشان می‌دهد که هرکجا رعایت مقررات به نفع آن‌ها نباشد، خیلی راحت آن‌را زیرپا می‌گذارند.

 

•          شما به رفتار دوگانه‌ی کشورهای غربی در موضوع رعایت مقررات و قوانین بین‌المللی اشاره کردید. مصداق این‌گونه رفتارها چیست؟

مصداق بارز این‌گونه رفتارها را می‌توان در مخالفت دولت آمریکا در پذیرش آقای ابوطالبی به‌عنوان سفیر کشورمان در سازمان ملل متحد مشاهده کرد. مقامات آمریکایی به این بهانه که ایشان در جریان تسخیر سفارت آمریکا در تهران شرکت داشته، با صدور ویزا برای وی مخالفت می‌کنند اما در مواردی که حملات مختلف و متعددی علیه دیپلمات‌های کشورها صورت گرفته و به شهادت تنی‌چند از این عزیزان منجر شده است، هیچ‌گونه واکنشی نشان نمی‌دهند.

 

•          جریان وهابی در بسیاری موارد، مسئولیت حملات تروریستی علیه دیپلمات‌ها و نمایندگان سیاسی جمهوری اسلامی را برعهده گرفته است. نقش این جریان و حامیان منطقه‌ای و بین‌المللی آن در این زمینه چگونه است؟

جریان وهابی که امروز مشکلات بسیاری را در جهان اسلام ایجاد کرده است، نتیجه‌ی همین سیاست‌های استکباری و استعماری کشورهایی مانند انگلستان و آمریکا بوده و پایگاه آن‌هم در عربستان سعودی است. هدف از تشکیل این جریان هم، اختلاف‌افکنی و تفرقه‌افکنی در جهان اسلام بوده است. همان‌طور که شما اشاره کردید این جریان خطرناک در تبعیت از اربابان خود، طرح‌های آن‌ها را به مرحله‌ی اجرا گذاشته است که یکی از این طرح‌ها، حمله به سفارت‌خانه‌ها و کنسول‌گری‌های جمهوری اسلامی در کشورهای مختلف است. در واقع این گروه‌ها، سیاست‌های استکباری و صهیونیستی را با تأمین مالی از سوی عربستان سعودی اجرا می‌کنند.

 

•          در برخی موارد، این حملات تروریستی متعاقب ناکامی‌های سیاسی برخی از کشورهای منطقه و کشورهای غربی صورت می‌گیرد. پیوند میان تحولات سیاسی و این‌گونه وقایع را چگونه می‌بینید؟

اگر نگاهی به حملات مختلف به اماکن دیپلماتیک ما در کشورهای دیگر داشته باشیم، خواهیم دید که در بسیاری از موارد هرگاه جمهوری اسلامی توانسته در معادلات منطقه‌ای، موفقیتی داشته باشد، جبهه‌ی مقابل ناکامی خود را در قالب حملات تروریستی به منافع ما در کشورهای دیگر جبران کرده است. در عمده‌ی موارد هم این حملات توسط افراد خودفروخته و وابسته صورت می‌گیرد. هدف آن‌ها هم این است که برای جمهوری اسلامی در عرصه‌ی بین‌المللی و منطقه‌ای چالش‌آفرینی کنند.

 

•          دولت وظیفه دارد تا با استفاده از همه‌ی ابزارهای خود، از جان دیپلمات‌های کشورمان در کشورهای خارجی حفاظت کند. نوع عملکرد دولت و وزارت امور خارجه را در این زمینه چگونه ارزیابی می‌کنید؟

انتظار ما از دولت و دستگاه دیپلماسی این است که در این مسائل، از موضعی برابر با کشورهای دیگر برخورد کند. دیپلماسی ما به هیچ‌وجه نباید زیربار حرف زور برخی از کشورهای غربی برود. متأسفانه ما شاهد هستیم که در برخی موارد برخوردهای مسامحه‌آمیز سبب می‌شود که این حملات و رفتارهای غیرقابل قبول، تداوم داشته باشد. دولت ما بایستی در چارچوب قوانین بین‌المللی ناظر بر حقوق دیپلمات‌ها، محکم و قاطع در موضوع حمایت و حفاظت از جان دیپلمات‌های ما بایستد و اجازه ندهد که این موارد تکرار شود.

 

 

نقشه سایت

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت به موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تعلق دارد.
.استفاده از منابع محتوایی با ذکر منبع مجاز است