شهید رجب بیگی: از یک سو باید بمانیم که شهید آینده شویم و از دیگر سو باید شهید شویم تا آینده بماند . هم باید امروز شهید شویم تا فردا بماند و هم باید بمانیم تا فردا شهید نشود. عجب دردی، چه می شد امروز شهید می شدیم .

شهید فضل الله خودسیانی: الهی اگر طاعت بسی ندارم در دوجهان جز توکسی ندارم.خدایا فضل ترا گران نیست و شکر تورا زبان نیست.خدایا مگو چه آورده ام که درد و دوا نشوم و مپرس چه کرده ام که رسوا نشوم

شهید جعفر جعفری: چشم بصیرت را بگشا، به اطراف نظر کن، به جهان بیندیش، چه می بینی ؟ .... تو بزرگتر از آنی که فکر کنی، کل زمین و آسمان وکرات وکهکشان ها برای توست، پس به قیامت نظر کن.

شهید محمد مهاجری: خدایا : سرودمان را شنیدی ، انالله و اناالیه راجعون . خدایا : آوایمان را شنیدی، لاالله الاالله. پروردگارا، کتابمان قرآن، پیمانمان ایمان، جرممان قیام، راهمان اسلام، پیشوایمان امام، سلاحمان وحدت.

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابی در چهره اش نمایان می باشد، می بینی در حال عبادت است و از خدا می خواهد ک به درگاه د و .

شهید سید منصور بیاتیان: اگر کشته شدم مرا غسل ندهید، چون ننگ است کسی که معلمش، حسین (علیه السلام) را غسل نداده اند خودش را غسل دهند.

شهید حسن خاکسار: آنان که رفتند کار حسینی کردند و آنان که ماندند باید کاری زینبی بکنند وگرنه یزیدیند .

شهید ناصر دشتی پور: اضطراب و نگرانی از آینده و تاثر و افسوس بر گذشته از جمله موانعی هستند که اگر در روح کسی نفوذ نماید عزم و تصمیمش را در هم می شکند و او را خود باخته و مرعوب می سازد..

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابیا به درگاه خودش قبول کندود لبیک گفته و توسط از خدا بی خبران عراقی به شهادت می رسد .

شهید مهدی شریعتی: شما ای ملت قهرمان و ای ملت امام تذکر که هر مکتبی و هر امتحانی و آزمایشی نهایتاً کارنامه ای دارد و معیارهایی که صادق از کاذب بشناسد و مکتب ما مسلمین نیز چنین است. مکتبمان اسلام عزیز و دروسشت. اما امتحان بسی مشکل است و جهاد با نفس و قتال با کفر و نفاق است.

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

اوقات شرعی
سلفی‌های تکفیری؛ سربازان بدون یونیفرم رژیم صهیونیستی
صفحه اصلی > تاريخ دفاع مقدس > گفتگو > سلفی‌های تکفیری؛ سربازان بدون یونیفرم رژیم صهیونیستی 

بررسی ابعاد مختلف حضور جریان سلفی- تکفیری در سوریه در گفت‌وگو با دکتر حسن هانی‌زاده:

سلفی‌های تکفیری؛ سربازان بدون یونیفرم رژیم صهیونیستی

 

زینب ضیغمی کاشانی

«جنگ گروهى از مسلمان با گروهى ديگر خواستهى استكبار است. عامل اين جنگ هم كسانى هستند كه از پول دستنشاندگان مستكبرين استفاده مي‌كنند؛ به اينها پول مي‌دهند، سلاح مي‌دهند، که در اين كشور و در آن كشور، مردم را به‌جان هم بيندازند و اين حركت از سوى استكبار در اين سه‌چهارسال اخير كه موج بيدارى اسلامى در تعدادى از كشورهاى اسلامى و عربى بهوجود آمد، تشديد شده است؛ براى اين‌كه بيدارى اسلامى را تحتالشعاع قرار بدهند. هم مسلمان‌ها را به‌جان هم مىاندازند، هم با بزرگنمايىِ دستگاههاى تبليغاتى دشمن، اسلام را در چشم افكار عمومى دنيا زشت جلوه مي‌دهند.» (بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار مسئولان نظام و ميهمانان كنفرانس وحدت اسلامى‌، 29/10/1392)

حضور و فعالیت گروه¬های تروریستی با رویکرد سلفی - تکفیری در کشورهای اسلامی به‌ویژه سوریه، نه‌تنها در جهت تأمین منافع کوتاه‌مدت و بلندمدت کشورهای غربی است، بلکه اصل و اساس دین مبین اسلام را نیز هدف گرفته است. گروه‌هایی که با برداشت‌های منحرفانه و صد البته مغرضانه از آموزه‌های اسلامی، کشتار هم‌کیشان و  هم‌نوعان خود را مجاز می‌دانند و با ایجاد بی‌ثباتی و ناامنی، در نهایت به اهداف آمریکا و رژیم نامشروع صهیونیستی خدمت می‌کنند. بدون تردید گسترش دامنه‌ی فعالیت گروه‌های تروریستی، چالش بزرگی برای منطقه و جهان خواهد بود. در گفت‌وگو با دکتر حسن هانی‌زاده، کارشناس مسائل خاورمیانه به بررسی ابعاد مختلف فعالیت این گروه‌ها در صحنه‌ی تحولات منطقه پرداخته‌ایم.

 

 

•          یکی از ابعاد مهم و در عین‌حال نگران‌کننده‌ی تحولات سوریه، حضور گروه‌های تروریستی با رویکرد سلفی – تکفیری است. به نظر شما، این گروه‌ها با چه هدفی در سوریه حضور پیدا کرده‌اند؟

از ابتدای بحران سوریه، مارس 2011، عوامل تکفیری از 83 کشور جهان و با هدایت و مدیریت بندر بن سلطان، رئیس دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی، به نقش‌آفرینی در این بحران پرداختند. هدف اصلی این گروه‌ها، تضعیف دولت علوی سوریه و قطع محور مقاومت، دمشق – تهران – بیروت است. این هدف هم دقیقاً در راستای اهداف و استراتژی‌های رژیم صهیونیستی در منطقه است. به همین دلیل می‌توان ادعا کرد که حضور و فعالیت گروه‌های سلفی – تکفیری، نتیجه‌ی همکاری محور عربی – عبری و با شرکت عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی است. گروه‌های سلفی تروریستی هیچ‌گونه تعلقی به اسلام و یا هیچ مذهب و آیین دیگری ندارند و تنها توصیفی که می‌توان درباره‌ی این گروه‌ها به‌کار برد این است که این‌ها سربازان بدون یونیفرم رژیم صهیونیستی هستند.

 

•          گروه‌های سلفی فعال در سوریه، با اسامی و عناوین مختلفی به فعالیت می‌پردازند. مهم‌ترینِ این گروه‌ها، القاعده است. ارزیابی شما از فعالیت القاعده در سوریه چیست؟

چندین مجموعه از گروه‌های تروریستی، با عناوین و اسامی مختلف در سوریه به فعالیت می‌پردازند. یکی از مهم‌ترین این گروه‌ها القاعده است. القاعده از سه دهه‌ی پیش با حمایت عربستان سعودی در افغانستان و با هدف مقابله با اشغال این کشور اسلامی از سوی شوروی سابق، تشکیل شد. بعد از این‌که شوروی سابق فروپاشی شد، هدف اصلی القاعده بر حذف محور مقاومت اسلامی در منطقه قرار گرفت. بر همین اساس هم، القاعده و شاخه‌های زیرمجموعه‌ی آن از ابتدای بحران در سوریه، وارد معادلات شدند و به نقش‌آفرینی پرداختند.

 

•          برخی از کشورهای منطقه هم به حمایت همه‌جانبه از این گروه‌های تروریستی می‌پردازند. این حمایت‌ها به چه شکل بوده است؟

گروه‌های تروریستی فعال در سوریه از ابتدا هم از جهت مالی و هم از جهت تسلیحاتی مورد حمایت برخی از کشورهای منطقه، از جمله عربستان و قطر بوده‌اند. بر اساس اخبار موثق، عربستان و قطر طی ماه‌های گذشته مبلغ 36میلیارد دلار در اختیار این گروه‌ها قرار داده‌اند. همین کمک‌ها سبب شده است تا سلفی‌های تکفیری، با هیچ مشکل مالی روبه‌رو نباشند و با فراغ بال، به انجام عملیات تروریستی در سوریه بپردازند. علاوه بر این، شبکه‌های رسانه‌ای متعلق به عربستان و قطر، از جمله العربیه و الجزیره هم بازوی رسانه‌ای جریان سلفی – تکفیری در سوریه به‌حساب می‌آیند.

 

•          گروه داعش یکی از افراطی‌ترین گروه‌های سلفی در سوریه است. درباره‌ی رفتار و رویکردهای حاکم بر این گروه نیز توضیحاتی بفرمایید.

گروه داعش (دولت اسلامی عراق و شام) با هدف برپایی دولت به‌ظاهر اسلامی و در واقع بر اساس تفکرات افراطی این گروه در عراق و شام تشکیل شده است. البته عبارت دولت اسلامی در حقیقت، تنها پوششی برای فعالیت‌های گروه داعش است و این گروه در راستای اهداف رژیم صهیونیستی فعالیت می‌کند. هدف نهایی داعش و البته سایر گروه‌های تروریستی فعال در سوریه، سپردن مدیریت تحولات منطقه به رژیم صهیونیستی است. داعش یکی از خطرناک‌ترین گروه‌های سلفی در سوریه است و رویکرد به‌شدت افراطی این گروه سبب شده است تا جنایات بی‌رحمانه و وحشیانه¬ای توسط اعضای آن در سوریه رقم بخورد. داعش در حقیقت بازوی نظامی القاعده به‌شمار می‌رود و با گسترش حیطه‌ی فعالیت و عملکرد خود از عراق به شام، خود را عملاً در بحران سوریه وارد کرده است. البته این مسئله با مخالفت سایر رهبران القاعده از جمله «ایمن‌الظواهری» نیز روبه‌رو شد. الظواهری با حضور داعش در سوریه مخالف بود ولی این مخالفت مورد توجه رهبران داعش قرار نگرفت و همین مسئله، منشأ اختلافات جدی بعدی میان داعش و سایر زیرشاخه‌های القاعده شد.

 

•          شما به ایجاد اختلاف میان داعش و سایر گروه‌های تروریستی فعال در سوریه اشاره کردید. ابعاد مختلف این اختلافات و درگیری‌ها چگونه است؟

 این اختلافات در واقع برآیند برخی افراط‌کاری‌هایی است که گروه داعش انجام داده است. این افراط‌گری‌ها سبب شد تا شمار زیادی از مردم سوریه که تا کنون با این گروه همکاری می‌کردند، همکاری خود را قطع کنند و به سمت دولت و ارتش سوریه جذب شوند. یکی از اختلافات مهم، اختلاف و درگیری میان داعش و ارتش آزاد سوریه است. به این دلیل که ارتش آزاد از عناصر مخالف سوری تشکیل شده است اما اعضای گروه داعش عمدتاً از سایر کشورهای جهان، از جمله کشورهای اروپایی، به سوریه آمده‌اند. طی 6 ماه گذشته درگیری‌های خونینی میان ارتش آزاد و داعش شکل گرفته و منجر به کشته و زخمی شدن شمار زیادی از هر دو گروه شده است.

•          برخی از تحلیلگران معتقدند که با گذشت بیش از دوسال از آغاز بحران در سوریه، آمریکا به این نتیجه رسیده است که فعالیت گروه‌های افراطی را متوقف کند و با گروه‌های معتدل‌تر کار کند. ارزیابی شما در این‌باره چیست؟

همان‌طور که شما هم اشاره کردید، آمریکایی‌ها پس از گذشت بیش از دوسال از آغاز بحران در سوریه، به این نتیجه رسیده‌اند که گروه‌های تروریستی در سوریه باید مهار شوند. علت اتخاذ این سیاست از سوی آمریکا هم این است که آمریکا به اهدافی که در سوریه به‌دنبال آن بود، تا حدودی دست یافته است. از سوی دیگر، حضور گروه‌های تروریستی در سایر کشورهای منطقه از جمله عراق، چندان مطلوب دولت آمریکا نیست و به همین دلیل هم آمریکا تلاش می‌کند تا به‌وسیله‌ی ارتش عراق و ارتش سوریه، این گروه‌ها از بین بروند. سیاست کنونی آمریکا در سوریه این است در قدرت باقی بماند، اما به‌نحو تضعیف شده‌ای نتواند در آینده‌ی تحولات منطقه نقش کلیدی بازی کند.

به عبارت دیگر می¬توان گفت که تاریخ مصرف گروه‌های تروریستی از نظر آمریکایی‌ها تمام شده است. همین وضعیت در افغانستان هم به‌وجود آمد و گروه القاعده پس از سال‌ها که در خدمت منافع آمریکا بود، مورد غضب دولت آمریکا قرار گرفت. در صحنه‌ی کنونی سوریه، میان رویه و عملکرد گروه‌هایی از جمله داعش و جبهه‌ی النصره و سیاست آمریکا، تضادهای جدی به‌وجود آمده است. البته باید توجه داشت که اختلاف و تضاد اصلی میان عربستان سعودی و آمریکا وجود دارد و نمود این اختلاف اصلی، در میان گروه‌های تروریستی بروز و ظهور پیدا کرده است. عربستان سعودی باوجود تغییر سیاست آمریکا در سوریه، کماکان بر سرنگونی دولت آقای بشار اسد اصرار دارد و حاضر نیست که راه‌حل‌های سیاسی را بپذیرد.

 

•          گسترش افراط‌گرایی تبعات امنیتی زیادی را برای همه‌ی کشورها به‌همراه خواهد داشت. تحلیل شما از پیامدهای تداوم فعالیت گروه‌های تروریستی تکفیری در منطقه چیست؟

واقعیت این است که کنترل گروه‌های تروریستی در سوریه، از دست آمریکا خارج شده است. با توجه به آن تضادی که میان سیاست‌های جدید آمریکا و عربستان در بحران سوریه به‌وجود آمده و مورد اشاره قرار گرفت، سعودی‌ها تلاش می‌کنند تا از این گروه‌های تروریستی بر ضد جمهوری اسلامی ایران استفاده کنند. زنجیره‌ی عملیات‌های تروریستی که علیه اتباع و مقامات جمهوری اسلامی در منطقه صورت گرفته، از جمله انفجارهای تروریستی در مقابل سفارت ایران در بیروت و شهادت رایزن فرهنگی کشورمان در لبنان و هم‌چنین شهادت دیپلمات جمهوری اسلامی ایران در یمن، نشان‌دهنده‌ی این واقعیت است که سمت و سوی فعالیت گروه‌های تروریستی مورد حمایت عربستان سعودی، به ضدیت و مبارزه با جمهوری اسلامی سوق پیدا کرده است. مدیریت بندر بن سلطان بر گروه‌های تروریستی در اتفاقاتی از قبیل این انفجارها کاملاً مشهود است.

قطعاً اگر آمریکا و کشورهای غربی برای از بین بردن گروه‌های تروریستی اقدامی نکنند، در آینده‌ی نزدیک افراط‌گرایی این گروه‌ها دامن کشورهای اروپایی و آمریکا را نیز خواهد گرفت و پیامدهای نگران‌کننده‌ی امنیتی این افراط‌گرایی، کشورهای غربی را با چالش¬های جدی روبه‌رو خواهد کرد. از بین بردن این گروه‌ها هم یک عزم بین‌المللی را می‌طلبد و همه‌ی کشورها باید برای نیل به این هدف، همکاری کنند.

نقشه سایت

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت به موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تعلق دارد.
.استفاده از منابع محتوایی با ذکر منبع مجاز است