• image05
  • image02
  • image04
  • lib
  • #
  • #
  • #
اخبار > هفدهمین دوره جایزه کتاب سال دفاع مقدس
صفحه اصلی > درباره موزه > امكانات موزه > کتابخانه تخصصی شهید سوداگر > اخبار کتابخانه تخصصی شهید سوداگر 


  چاپ        ارسال به دوست

هفدهمین دوره جایزه کتاب سال دفاع مقدس

برگزیده ویژه هیئت داوران

هیئت داوران ابتدا، به مقام شهید بزرگوار «سعید ‌سیاح طاهری» درود می‌فرستد که عمری را به فعالیت‌های فرهنگی در ترویج کتابخوانی دفاع مقدس سپری کرده و با برگزاری انواع مسابقات، جشن‌ها و نشست‌های معرفی کتاب در مراکز متعدد، به‌ویژه در مدارس آموزش و پرورش، مسیری روشن از این‌گونه فعالیت‌ها را در اختیار ما گذاشته است و از برنامه‌های خلاقانه این شهید عزیز تقدیر به عمل می‌آورد و «جایزه ویژه» خود را به خانواده این شهید بزرگوار تقدیم می‌کند.

شهید سعید سیاح طاهری

متولد 1336، آبادان

در سال 1360 با عضویت در سپاه آبادان، مدتی نیز فرمانده آن بود. وی در اکثر مقاطع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران حضور داشت و طی آن انگشت دست چپ و چشم راست و شنوایی گوش چپش را تقدیم آرمان‌هایش کرده بود. با شروع جنگ با داعش در سوریه، برای دفاع از حریم اهل بیت (ع) داوطلبانه در آن شرکت جست و در 23 دی 1394 در خان طومان (نزدیکی حلب) به شهادت رسید.

حاج سیاح طاهری با همکاری برخی از فعالان فرهنگی حوزه دفاع مقدس، سالهای قبل از شهادت را به برگزاری جشنواره‌های فیلم و کتاب دفاع مقدس اختصاص داده بود و با برگزاری مسابقات کتاب‌خوانی با محوریت کتاب‌های دفاع مقدس برای دانش‌آموزان، معلمان، کارکنان برخی بیمارستان‌ها، مهمانداران هواپیما و همچنین در میان برخی از زندانیان، رونق ویژه‌ای به ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی دفاع مقدس داده بود. روحش شاد!

 

کتابخانه‌های نمونه دفاع مقدس

کتابخانه تخصصی شهید سوداگر

وابسته به موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ـ شهرداری تهران

تأسیس 1392، تهران

دارای بیش از 19 هزار عنوان کتاب فارسی، لاتین و عربی و آثار غیر‌کتابی؛ همچون پایان‌نامه‌ها، اطلس‌های جنگ ایران و عراق، الواح فشرده، نشریات ادواری و آرشیو مجلات و روزنامه‌هایی که در حوزه دفاع مقدس منتشر شده‌اند. فضای کتابخانه بالغ بر 700 متر مربع است که سالن مطالعه، مخازن نگهداری منابع، بخش‌های فراهم‌آوری، مرجع، میز امانت و سالن‌های جانبی و مطالعه را تشکیل داده است.

این کتابخانه علاوه بر حوزه دفاع مقدس، موضوعات انقلاب، مقاومت و پایداری، جنگ، اسلام، تاریخ ایران و سیاست را نیز در دستور کار خود دارد و آماده ارائه خدمات به اعضای هیأت علمی، دانشجویان، پژوهشگران و سایر مراجعان و علاقه‌مندان است. (منبع: وب‌سایت کتابخانه)

 

کتابخانه عمومی دکتر مرتضی سرهنگی

وابسته به مؤسسه [خصوصی] فرهنگی هنری طلوع غدیر جنوب

تأسیس 1385، اندیمشک

دارای حدود 10 هزار عنوان کتاب فارسی و نشریات، عمدتاً در حوزه موضوعی دفاع مقدس و نیز برخی موضوعات فرهنگی، اجتماعی و دینی، که در فضای اولیه 60 مترمربع فعالیت خود را آغاز کرده است و اکنون در مکان جدید، با فضای حدود 350 مترمربع مستقر است.

این کتابخانه اکنون به صورت مشارکتی با نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور فعالیت می‌کند و دارای مخزن منابع، دو سالن مطالعه، بخش مجزای کودک، بخش مرجع و نشریات است و فعالیت‌های فرهنگی همچون برپایی جلسات نقد کتاب، همایش‌ها و نشست‌ها، یادواره‌های شهدا و تعامل با نهادی فرهنگی پیرامونی را در برنامه‌های خود دارد.

 

فعالان فرهنگی نمونه حوزه کتاب دفاع مقدس

فرزانه قلعه‌قوند

متولد 1340، چالوس

مدیریت آموزشی را در مقطع کارشناسی خوانده است و اکنون به عنوان معاون پژوهش «موسسه فرهنگی هنری پیام آزادگان» در تهران فعالیت می‌کند. وی طی سالهای 1393 و 1394، برپایی بیش از 14 نمایشگاه کتاب، مسئولیت غرفه‌های مؤسسه در نمایشگاه‌های ملی کتاب، معرفی کتاب در سایت‌ها و خبرگزاری‌ها، برگزاری جشنواره ادبی کودک و نوجوان «آزاد مثل آزاده»، حضور در نشست‌ها و رادیو و تلویزیون برای معرفی آثار حوزه اسیر و اسارت، اهتمام به نشر کتابهای مؤسسه به عنوان کارشناس تولید، برپایی رونمایی‌ها و نقد‌ کتابها و تعامل با سایر مراکز را در کارنامه ترویجی خود پیرامون کتاب دفاع مقدس ثبت کرده است.

 

غلامعلی نسائی

متولد 1343، گرگان

ادبیات فارسی خوانده است و نویسندگی بیش از 8 عنوان کتاب را عهده‌دار بوده است و از سال 1380 تا کنون، با برپایی و مدیریت مجموعه فرهنگی هوران به فعالیت‌های ترویجی پرشمار پیرامون کتاب دفاع مقدس مبادرت کرده است و طی سالهای 1393 و 1394 برنامه‌هایی چون تشکیل‌ گروه‌های کتابخوانی، قصه‌خوانی در رادیو گلستان (حدود 200 برنامه)، راه‌اندازی پیک کتاب و برگزاری نمایشگاه‌های متعدد کتاب در استان گلستان را در کارنامه ترویجی خود ثبت کرده است.

 

کتابداران نمونه دفاع مقدس

مرضیه محمدی

متولد 1364، همدان

دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی. از سال 1388 تا کنون، به عنوان کارشناس تولید اطلاعات سطح تخصصی و مدیر داخلی در بخش‌های تأمین منابع، مجموعه‌سازی، تولید اطلاعات و خدمات مرجع و اطلاع‌رسانی «کتابخانه تخصصی جنگ حوزه هنری» فعالیت کرده و در برنامه‌های تعاملی کتابخانه با سازمان مادر و سایر مراکز فرهنگی و پژوهشی دفاع مقدس مشارکت فعال داشته است. وی نشر رسانه‌ای تعدادی گزارش و مصاحبه پیرامون کارکرد تخصصی خود و کتابخانه مزبور را در کارنامه خود دارد.

 

نگار یوسفی

متولد 1365، گچساران

دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی. از سال 1389 در «کتابخانه تخصصی شهید سوداگر موزه انقلاب اسلامی دفاع مقدس» شاغل است که حدود سه سال اخیر را مسئول کتابخانه بوده است. وی در فعالیت‌های کتابخانه و سازمان، همچون در برپایی وب‌سایت، حضور در نمایشگاه‌ها، رونمایی آثار، جلسات نقد، مبادلات منابع، ویراستاری و نظارت بر چاپ آثار و تهیه انواع فهرست‌های اطلاع‌رسانی مشارکت فعال داشته است.

 

خبرنگاران نمونه کتاب دفاع مقدس

شیما دنیادار رستمی

متولد 1363، بهشهر

دارای مدرک کارشناسی رشته ارتباطات و دانشجوی کارشناسی ارشد در رشته مطالعات فرهنگی و رسانه. مدت 2 سال (1387 و 1388) خبرنگار سرویس اجتماعی خبرگزاری قرآنی ایران (ایکنا) و نیز مدت 5 سال (1390 تا 1395) خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در حوزه‌های اجتماعی، دین، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بوده است. وی از بهمن‌ماه سال 1395 تا کنون، به عنوان خبرنگار ارشد، در سایت نوید شاهد شاغل است.

همچنین دنیادار رستمی همکاری در سایر وب‌سایتهای خبری و نشریات (همچون حوزه هنری، کتاب هفته، پلاک هشت، همشهری پایداری و شاهد یاران) را در کارنامه خود دارد و در شکل‌گیری برخی کتابهای حوزه دفاع مقدس همکاری داشته است.

 

محمدجواد نژاد شادانلو

متولد 1363، تهران

دارای مدرک کارشناسی علوم سیاسی و دانشجوی کارشناسی ارشد رشته تاریخ انقلاب اسلامی. از سال 1386 با کار در خبرگزاری حیات به حرفه خبرنگاری داخل شده است و از سال 1391 تا کنون، با نشر گزارش‌های خبری پیرامون کتابهای دفاع مقدس و گفت و گو با نویسندگان این آثار، در ماهنامه همشهری پایداری فعالیت می‌کند.

وی همکاری برای شکل‌گیری برخی برنامه‌های فرهنگی و نشست‌ها را در حوزه موضوعی دفاع مقدس در کارنامه خود دارد.


٠٨:٥٣ - پنج شنبه ٥ بهمن ١٣٩٦    /    شماره : ٢٣٠٤    /    تعداد نمایش : ١٢٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: