• image05
  • image02
  • image04
  • lib
  • #
  • #
  • #
اخبار > آیین اختتامیه هفدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس برگزار شد
صفحه اصلی > درباره موزه > امكانات موزه > کتابخانه تخصصی شهید سوداگر > اخبار کتابخانه تخصصی شهید سوداگر 


  چاپ        ارسال به دوست

آیین اختتامیه هفدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس برگزار شد

۳۱ دفتر استانی سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس صاحب نشر می‌شوند
 
امیر سرتیپ دوم محمدرضا گرامی رییس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع با بیان اینکه فعالیت‌های ادبی در بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس یک موضوع عملیاتی است، اظهار داشت: فصل الخطاب ما در سازمان ادبیات و تاریخ بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس فرمایشات رهبر معظم انقلاب است. ماموریت ما هم در بنیاد حفظ و نشر آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس ترویج فرهنگ مقاومت ایثار و شهادت است.
 
رییس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس تصریح کرد: ما در سازمان ادبیات مدام چشم انداز اصلی خود را رصد می‌کنیم. توجه به کودک و نوجوان، نوقلمان، ناشرین کتاب دفاع مقدس و نهضت ترجمه ۴ هدف اصلی ماست که آن را دنبال می‌کنیم.
 
امیر گرامی با اشاره به تاسیس هیئت‌های اندیشه‌ورز در این سازمان بیان کرد: در شورای سیاست‌گذاری و هیئت‌های انتخابی برای انجام ماموریت‌های محوله تلاش می‌کنیم. ما برای نظارت در حوزه دفاع مقدس دستورالعمل و انواع بازدید‌ها را قرار دادیم که ۳۱ استان کشور را پوشش می‌دهد.
 
 
 
وی همچنین از استفاده از فضای مجازی برای راهبری در حوزه ادبیات خبر داد و گفت: بهره‌گیری از فضای مجازی در ادبیات دفاع مقدس را در دستور کار قرار داده‌ایم. همچنین ما برای تربیت و آموزش توانمندی مسئولان، کارشناسان برنامه‌های اجرایی را در نظر گرفته‌ایم تا شرایط راه‌اندازی نشر استانی را با مجوز وزارت ارشاد فراهم آوریم.
 
رییس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس خاطرنشان کرد: تولید کتاب گویا، دیجیتال و انواع مختلف کتاب در دستور کار ما قرار گرفته است که ما باید آن را بروزرسانی کنیم. سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس خود را در نمایشگاه‌های قرآنی سهیم می‌داند و محصولات دفاع مقدس را در این نمایشگاه‌ها عرضه می‌کند. حضور در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی در دستور کار ما قرار دارد، که حضور در نمایشگاه کتاب فرانکفورت در همین راستا صورت گرفت.
 
 
 
 
 
ضرورت استخراج و تحلیل تفکرات استراتژیک و تاکتیکی فرماندهان دفاع مقدس
 
امیر دریادار کوچکی اظهار داشت: دفاع مقدس گنجینه اسرار است و اسرارش باید توسط حکمای دفاعی و نظامی گشوده شود.
 
وی در ادامه تاکید کرد: سطح فرماندهان در رابطه با دفاع مقدس تنها خاطره نیست بلکه لازم است تفکرات تاکتیکی و استراتژیک فرماندهان استخراج و تحلیل شود.
 
امیر کوچکی با بیان اینکه فرماندهان دفاع مقدس باید به جهان معرفی شوند، خاطرنشان کرد: نگاه ما به دفاع مقدس و فرماندهان آن نباید گذشته نگاری باشد، بلکه باید گذشته پژوهی با نگاه به آینده باشد.
 
 
 
وی اضافه کرد: دفاع مقدس باید در جهان به مرجع دفاعی و نظامی تبدیل شود و در دانشگاه‌های نظامی به استراتژی و تاکتیک فرماندهان ما استناد شود و ارجاع داده شود.
 
دریادار کوچکی گفت: در موزه برخی از کشور‌ها دیدم که فرماندهان فرضی ساخته اند، اما دفاع مقدس ما صبغه الهی دارد و فرماندهان آن واقعی بودند و حماسه آفریدند.
 
وی با بیان اینکه آموزه‌های دفاع مقدس متعلق به تمامی ادیان، مذاهب و ملل است، گفت: اقتدار دفاع مقدس می‌تواند برای تمامی ملت‌ها امنیت آفرین باشد.
 
امیر کوچکی تصریح کرد: منطق ما دفاع همه جانبه و خمیر مایه آن فرهنگ دفاعی است. دفاع مقدس ثروت ملی و معنوی کشور است.
 
ماموریت «کتاب دفاع مقدس» معرفی انسان‌های انقلابی است
 
«محسن مومنی شریف» رییس حوزه هنری، اظهار داشت: ماموریت جشنواره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس معرفی انسان هایی است که در انقلاب اسلامی پدید آمدند.
 
وی ادامه داد: از نگاه امام خمینی، انقلاب اسلامی تحولی را در انسان ها به وجود آورد که این فتح الفتوح است.
 
مومنی شریف تصریح کرد: در دفاع مقدس انسان هایی که تحول یافته بودند، رشد یافتند و شناخته شدند. یکی از این انسان ها شهید حسن باقری بود که به فرموده رهبر معظم انقلاب به عنوان یک خبرنگار وارد جنگ شد و به استراتژیست نظامی تبدیل شد. البته این رشد تنها در عرصه نظامی نبود بلکه در حوزه های اخلاقی و ارزشی نیز بود.
 
رییس حوزه هنری بیان کرد: در سال های اخیر نشان داده شده است که مردم از کتاب های دفاع مقدس استقبال می کنند و امیدواریم در حوزه کتاب دفاع مقدس و معرفی انسان های تحول یافته و رشد یافته افتخارات بزرگی کسب کنیم.
 
این نویسنده دفاع مقدس هچنین گفت: «انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس» جشنواره معتبری است و من توفیق داشتم آخرین بار جایزه خود را در این جشنواره از دستان سردار شهید مدافع حرم حسین همدانی دریافت کردم.
 
ترویج ارزش‌های دفاع مقدس امنیت اقتصادی و اجتماعی را در پی خواهد داشت
 
محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر ارشاد اظهار داشت: ارزش‌های دفاع مقدس ثروت ملی محسوب می‌شود که ضامن شکوه و عظمت ایران اسلامی در عرصه بین الملل است.
 
وی با بیان اینکه دفاع مقدس ما از جنس ایمان و استواری، ایثار و ارزش‌های انسانی مبتنی برآیات قرآنی است افزود: ایثار، گذشت، جهاد، استقامت، پایداری، انسانیت و... همه از جنس ارزش‌هایی هستند که می‌توان به کمک این سرمایه عظیم یک کشور را به شایستگی ساخت.
 
 
جوادی افزود: پاسداشت این ارزش‌ها شکل‌های مختلفی می‌تواند داشته باشد که امروز برای همین موضوع یعنی پاسداشت رزمندگان و ترویج کنندگان فرهنگ دفاع مقدس و ادبیات پایداری در اینجا جمع شده ایم.
 
وی با تاکید بر اینکه کتاب یکی از بهترین صورت‌های ماندگار کردن ارزش‌های دفاع مقدس است افزود: این برنامه برای ترویج و پاسداشت همین افراد است که یا در دفاع حضور داشتند و یا در تبیین و ترویج فرهنگ دفاع سهم داشتند.
 
معاون فرهنگی وزیر ارشاد افزود: این برنامه بدنبال اهمیت تاریخی دفاع مقدس نیست، بلکه می‌خواهد بگوید ارزش‌های دفاع مقدس و فضایل رزمندگان اسلام امروز نیز می‌تواند در جامعه ما جاری و ساری شود، که اگر اینگونه شد تحت این ارزش‌ها شاهد اقتصاد شکوفا، رفاه و امنیت اجتماعی برای ملت مان خواهیم بود.
 
در دنیای امروز مسکو بیشتر نماد مقاومت است تا خرمشهر!
 
«محمدحسن مقیسه» پژوهشگر و نویسنده ادبیات دفاع مقدس با بیان اینکه اگر ما از سخنان رهبر انقلاب استفاده می‎کنیم به دلیل این است که ایشان رزمنده‌ای بود که در خط مقدم جبهه ها حضور پیدا می کرد و به رزمندگان روحیه می‌داد، اظهار داشت: رهبر انقلاب، حکیم، تاریخ‌دان و کسی است که رمان‌های بسیاری را مطالعه کرده است و تاریخ گذشتگان را می داند، اگر برداشتی از سخنان ایشان وجود دارد به دلیل بزرگ‌اندیش بودن ایشان است که افق ها را برای ما روشن می‌کنند.
 
وی در ادامه گفت: برداشتی که از سخنان رهبر انقلاب می شود این است که جنگ ثروت ملی است. ثروت ملی چه چیزی می تواند باشد در حالی که تلقی از این ثروت، منابع زیرزمینی است که توسط اهل خرد مورد بهره‌برداری قرار می گیرد و اساسا ملموس است. پس نتیجه می گیریم که ما یک ثروت ملی معنوی داریم که آداب و اندیشه ما را می سازد.
 
این استاد دانشگاه افزود: دفاع مقدس ثروت ملی است که باید آن را حفظ کنیم و برآن بیافزایم. اگر به این نتیجه رسیدیم که خاطرات جنگ ثروت ملی باشد همان کاری را با آن خواهیم کرد که با نفت و گاز می کنیم. جنگ ثروت معنایی و معنوی ماست که برای آن بکوشیم می توانیم آن را توسعه بدهیم. اگر این اتفاق بیافتد دیپلمات های ما نیز خود را در خط مقدم حس می کنند.
 
 
مقیسه با تاکید بر توسعه معنایی دفاع مقدس عنوان کرد: ما با همه کشورهایی که در کمربند دفاعی این روزها قرار دارند می توانیم وارد تبادل فرهنگ شویم و از این جهت دفاع مقدس را از بازه هشت ساله بیرون آوریم.
 
وی با بیان اینکه دو شهر در دنیا نماد دفاع است، تصریح کرد: مسکو و خرمشهر دو شهری هستند که از موجودیت خودشان در برابر دشمن دفاع کردند. مدافعان خرمشهر در روزهای مقاومت در بدترین شرایط سیاسی و اقتصادی قرار داشتند و با کمترین امکانات از شهر، حیثیت و جان و اموال مردم دفاع کردند.
 
وی ادامه داد: رزمندگان در خرمشهر اگر عقب نشینی می کردند حق داشتند اما آنها نه تنها اینکار را نکردند بلکه دفاع کردند. ما نمونه این شهر را در دنیا داریم. وقتی لشکر ناپلئون به مسکو حمله کرد ارتش مسکو تنها حامی و مدافع مردم نشد بلکه شهر را خالی کرد و آن را آتش زد تا چیزی به دست دشمن نیافتد. این دو اتفاق را با هم مقایسه کنید که رزمندگان ما بدون اسلحه حدود یک ماه مقاومت کردند و سرانجام ارتش صدام آنجا را تسخیر کرد. اکنون سوال من این است که آیا در دنیا مسکو نماد مقاومت است یا خرمشهر؟ جواب مسکو است. چرا؟ چون آنها یک نویسنده قوی به نام تولستوی داشتند که رمان جنگ و صلح را نوشت.
 
این پژوهشگر دفاع مقدس تاکید کرد: رمان و داستان های قوی قلب ها را تسخیر می کند. 30 سال از جنگ می گذرد اما هنوز برنامه‌ای بنیانی برای سیراب کردن دانشگاه از ادبیات دفاع مقدس وجود ندارد که امیدوارم محقق شود.
 
کتاب خاطرات سرلشکر صفوی از دوران دفاع مقدس منتشر می‌شود
 
سردار سرلشکر پاسدار سیدیحیی صفوی دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا از انتشار کتاب خاطرات خود از دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در آینده نزدیک خبر داد.
 
این فرمانده ارشد دوران دفاع مقدس خاطرنشان کرد: جلد نخست آن که به زودی توسط مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس سپاه منتشر می شود، مربوط به حوادث کردستان تا آزادسازی خرمشهر است.
 
سرلشکر صفوی گفت: در انتشار این کتاب از اسنادی که توسط راویان دفاع مقدس و مرکز اسناد دفاع مقدس جمع آوری شده، استفاده شده است.
 
 
 
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا همچنین در این مراسم که در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد، گفت: بزرگترین رسالت بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، موزه ها و مراکز فرهنگی دفاع مقدس و دستگاه های فرهنگی دفاع مقدس این است که فرهنگ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را به 52 درصد جمعیت کشور که زیر سی سال هستند، منتقل کنند.
 
وی افزود: نسل کنونی با نسل گذشته تفاوت هایی دارد. اندیشه، تفکر، سبک زندگی، اخلاق و رفتار نسل امروز متفاوت است. رشد شگفت انگیز فناوری های ارتباطی، تاثیر فضای مجازی و حجم اخبار و اطلاعات قدرت تشخیص درست از نادرست و حق از باطل را از جوانان ما گرفته است.
 
سرلشکر صفوی گفت: تصور من این است که فرهنگ سازی و حفظ و انتقال ارزشهای اخلاقی و انسانی به نسل کنونی از پیچیده ترین موضوعاتی است که دستگاه های فرهنگی بابد دنبال کنند.
 
وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حوادث پیش از انقلاب عنوان کرد: باید اقدامات و مواضع امام خمینی(ره) از سال 42 تا ورود به کشور مورد بازخوانی قرار گیرد. من در فرانسه خدمت امام بودم، امام با قاطعیت و روشنی اعلام می‌کردند که شاه را سرنگون و حکومت اسلامی برپا می‌کنیم و سپس فرمودند که شکل حکومت جمهوری اسلامی است. از اینکه امام با آن قاطعیت سخن می‌گفتند، تعجب کردیم. به یاد دارم یک بار خبرنگاران که خدمت ایشان بودند، خبرنگاری پرسید که مدل حکومت اسلامی شما همانند عربستان و برخی کشورهای دیگر است که امام پاسخ دادند، خیر ما بر اساس قرآن و اسلام حکومت تشکیل می دهیم.
 
سرلشکر صفوی تصریح کرد: به غیر از فرهنگ انقلاب اسلامی، فرهنگ دفاع مقدس که مبتنی بر دفاع مقدس است و پیروزی‌ها و حماسه‌هایی را در دوران مختلف آفریده است، گسترش دهیم. در دفاع مقدس ملت با رهبری امام توانستند به پیروزی‌های بزرگی دست یابند و 2 میلیون بسیجی به رهبری امام از اقصی نقاط کشور به جبهه‌ها اعزام شدند، که این بسیجی از قشرهای مختلف همچون کارگران، معلمان و... بودند.
 
وی افزود: در دفاع مقدس یک ملت ایستاد و زنان و مردان از سراسر کشور در پشتیبانی از جبهه‌های دفاع مقدس نقش داشتند و لازم است، حماسه‌های دوران دفاع مقدس و عملیات ها را بنگاریم.
 
سرلشکر صفوی با بیان اینکه جنگ تحمیلی برای 2 کشور، 1 هزار و 901 میلیارد دلار هزینه و خسارت به همراه داشت، گفت: در عملیات کربلای پنج که در سال 1365 اجرا شد، بیش از یک میلیون گلوله از سوی دو کشور شلیک شد. منطقه اجرای عملیات محدود بود به گونه‌ای که قوطی‌های کنسروی که روی زمین بودند نیز از ترکشی بی‌امان نمانده بودند و زمین از شدت حجم آتش سیاه شده بود.
 
این فرمانده ارشد دوران دفاع مقدس که در سالروز اجرای عملیات کربلای پنج سخن می‌گفت به دکر خاطره‌ای پرداخت و گفت: در منطقه پنج ضلعی پلی به نام امام رضا(ع) بود که قاسم سلیمانی، حسین خرازی و مرتضی قربانی فرماندهان لشکرهای ما گرد هم آمده بودند تا با آنان جلسه‌ای داشته باشم. اما به قدری آتش ریخته شد که من که در نفربر 40 تنی و در مسیر رسیدن آن پل بودم به دلیل تکان‌های زیاد نفربر مجبور به توقف شدیم و تنها راه ارتباطی مان نیز تنها یک بی‌سیم بود.
 
وی خاطرنشان کرد: در کربلای پنج، 52 هزار نفر از رزمندگان ما جانباز شدند و بیش از 5 هزار نفر به شهادت رسیدند. از عراقی‌ها نیز بیش از 50 هزار نفر کشته و زخمی شدند و در این عملیات دروازه شرقی بصره شکسته شد. عراقی‌ها از سال نخست جنگ در این منطقه موانع بسیاری ایجاد کرده بودند؛ اما با تک احاطه یک طرفه به پشت سر عراقی‌ها رفتیم و آنان را دور زدیم.
 
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت: در بخش استراتژیکی، عملیاتی و تاکتیکی فرماندهان و رزمندگان ما بسیار خوب عمل کردند.
 
وی با اشاره به عملیات شکست حصر آبادان (ثامن الائمه) که در مهرماه سال 1360 انجام گرفت، ‌گفت: ما در آن عملیات برای ده عملیات بعدی طرح‌ریزی می‌کردیم که مثلا پس از شکست حصر آبادان به سراغ بستان منطقه عملیاتی فتح‌المبین و سپس خرمشهر برویم. همچنین آن موقع که عملیات فتح‌المبین انجام می‌شد، نیروهای اطلاعات عملیات ما در جاده خرمشهر- اهواز شناسایی می‌کردند، اینگونه جنگیدن نیازمند قدرت فکری بالاست.
 
سرلشکر صفوی عنوان کرد: کادرسازی،‌ توسعه سازمان رزم همزمان جنگیدن و راه‌اندازی صنعت دفاعی کاری‌های بسیار سختی بود که در دفاع مقدس انجام شد. در سال 64 امام راحل دستور تشکیل نیروهای سگانه سپاه را دادند،‌ نیروهایی که تشکیل آنها 30 سال زمان می‌برد در کمترین زمان شکل گرفت و سپاه در کنار ارتش قدرتمند به ارتشی در برابر دشمن بعثی تبدیل شد.
 
این فرمانده ارشد دوران دفاع مقدس با گرامی‌داشت یاد و خاطره حسین خرازی و اسماعیل دقائقی و 400 فرمانده شهید که در عملیات کربلای 5 به شهادت رسیدند، تصریح کرد: شهید دقایقی فرمانده لشکر بدر عراق، لشکری که پس از سال‌های 2000 روانه عراق شدند و در سال‌های اخیر و در جریان مقابله با داعش 22 تیپ حشد شعبی با حضور مردم عراق سازماندهی کرد.
 
وی با بیان اینکه فرهنگ دفاع مقدس و فرهنگ بسیج عراق و سوریه را نجات داد، گفت: این فرهنک 100 هزار نفر از مردم سوریه را در برابر داعش بسیج کرد. در جریان درگیری در سوریه 15 هزار سوری در جنگ بسیار سخت به شهادت رسیدند.
 
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا در ادامه با یادآوری ضرورت انتقال فرهنگ دفاع مقدس در نهادینه ساختن این فرهنگ در جامعه تاکید کرد و منظور از نهادینه کردن ارائه فرهنگ دفاع مقدس در دانشگاه‌ها و تحقیق و پژوهش در مراکز آموزشی و پژوهشی دانست.
 
وی در این رابطه توضیح داد: تدریس 2 واحد درسی موضوع مهمی است که در حال انجام است. خودم در وزارت علوم کمیته علوم و معارف دفاع مقدس را تشکیل دادم که لازم است این کمیته در وزارت بهداشت نیز تشکیل شود، همچنین دفاع مقدس و حماسه‌های هزاران بسیجی و رزمنده فداکار در درس دفاع مقدس آورده شود. موزه ها و مراکز فرهنگی دفاع مقدس باید به محل انجام کارهای پژوهشی تبدیل شوند. ترجمه آثار دفاع مقدس نیز باید صورت بگیرد.
 
سرلشکر صفوی در خصوص کتاب «شوق وصال» که در هفدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس برتر شناخته شد،‌ گفت: ‌این کتاب شامل 300 قطعه عکس است که توسط بنده گویا سازی و در کنار هر عکس خاطره‌ای نگاشته‌ام. اسم کتاب را شوق وصال گذاشته‌ام؛ چراکه هنوز در آرزوی وصال هستم. ما با خدا عهد و پیمان بستیم تا پای جان از نظام و انقلاب دفاع کنیم و دشمنان فکر نکنند که ما پاسداران قدیم از پای ننشسته‌ایم.
 
دستیار و مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا گفت: من در اتاق کارم عکس تعدادی از شهیدان را دارم که یکی از این عکس‌ها عکسی است که شهیدان خرازی و کاظمی دست مرا گرفته‌اند که امیدوارم در آن دنیا نیز دست مرا  بگیرند.
 
چاپ ۱۲۰۰ عنوان کتاب در آیین حوزه دفاع مقدس طی ۲ سال گذشته
 
سردار سرتیپ بسیجی «بهمن کارگر» رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس با اشاره به فعالیت‌های فرهنگی این بنیاد اظهار داشت: بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس از سال ۷۴ تا ۹۴، ۷۰۰ عنوان کتاب را به چاپ رساند؛ این درحالی است که در طول دو سال اخیر با همتی که عزیزان ما در استان‌ها داشتند، توانستند نزدیک به هزار و ۲۰۰ عنوان کتاب را به چاپ برسانند، که کاری بزرگ و ارزشمند محسوب می‌شود.
 
وی با بیان اینکه کمبود پول و بودجه مشکل کشور ما نیست، گفت: مشکل ما در زمینه اراده و همت است و اگر ما در عرصه‌های مختلف بویژه عرصه دفاع مقدس با روحیه جهادی و بسیجی تلاش کنیم، قطعا شهدا ما را تنها نخواهند گذاشت و در مسیر حق به کمک ما می‌شتابند.
 
 
 
سردار کارگر افزود: بنده به عنوان رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس اعلام می‌کنم ما با هیچ دستگاهی مشکل نداریم. همه عزیزان چه در نیرو‌های مسلح و چه سایر دستگاه‌ها، با ما ارتباط و تعامل خوبی دارند و همه در حوزه ترویج و اشاعه فرهنگ دفاع مقدس کمک می‌کنند.
 
رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گفت: عرصه دفاع مقدس همچنان نیازمند آثار و تولیدات ارزشمند و فاخر در حوزه هنر، نویسندگی، فیلم، کار‌های محتوایی و... است و ما پذیرای افراد علاقه‌مند به حضور در این عرصه هستیم.
 
وی گفت: مقام معظم رهبری در هفدهم دی ماه مطلب مهمی را در خصوص دفاع مقدس فرمودند مبنی بر اینکه «ما جنگ را با آن زحمت انجام دادیم، بهره معنوی جنگ را باید مردم ببرند و این هم برای یک سال، دو سال و ۱۰ سال نیست؛ بلکه متعلق به یک قرن است؛ یعنی ما همچنان که سرشکستگی قرارداد ترکمنچای را هنوز داریم حس می‌کنیم و این نمی‌شود، مگر با شکافتن ذره ذره سلول‌های این جنگ. این جنگ خیلی فوق‌العاده است، واقعا فوق‌العاده است، هر ذره ذره‌اش را آدم برود و بشکافد در آن حرف‌ها و مطالب است».
 
رئیس ستاد مرکزی راهیان نور ادامه داد: حضرت آقا در جایی دیگری در جمع مسئولان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس فرمودند «خداوند ان‌شاءالله شما را موفق بدارد، ان‌شاءالله که کارتان را به نتایج مطلوبش برسانید. کارتان، کار مهمی است، حفظ آثار جنگ و تدوین دقایق و ریزه‌کاری‌های دوران دفاع مقدس یکی از بهترین و با ارزش‌ترین کارهاست، که الحمدلله شماها به آن مشغول هستید و ادامه می‌دهید و ان‌شاءالله به نتایج خوبی هم خواهید رسید. خسته از کار نشوید، کار را تمام شده فرض نکنید. آثار و برکات دوران دفاع مقدس باید در ذهن‌های مجموعه جامعه ما و جامعه اسلامی سال‌های متمادی باقی بماند؛ این هم بسته به کارهای شما است».
 
سردار کارگر در ادامه با اشاره به سالگرد شهادت شهید «حسن باقری» به بیان خاطره‌ای از این شهید پرداخت و گفت: در اواخر سال ۵۹ به همراه شهید «احمدی خلج» از ستاد مرکزی سپاه حکم داشتیم، تا پیش «آقا رحیم» (سرلشکر سیدیحیی صفوی) برویم. قبل از اینکه برویم «محمد افشردی» (محمد باقری رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح) به ما گفت وقتی به آنجا رفتید پیش حسن بروید و نگفت که او برادرم است. ما در اهواز دنبال آقا رحیم می‌گشتیم، اما او را پیدا نکردیم، بنا بر این گفتیم می‌خواهیم حسن باقری را ببینیم. وقتی او را دیدیم از شباهت چهره متوجه شدیم که برادر محمد افشردی (باقری) است. او به گرمی از ما استقبال کرد. آن وقت حسن باقری مسئول اطلاعات ستاد عملیات جنوب و مستقر در پادگان «گلف» بود. حسن آقا ما را سوار ماشین کرد. یک نفر هم جلو نشست که لهجه اصفهانی داشت که بعد متوجه شدیم، او همان آقا رحیمی است که دنبالش بودیم. به بهشت شهدای اهواز رفتیم. شهید باقری آنجا خیلی با ما صحبت کرد. شب هم پیش ایشان در گلف ماندیم.
 
وی افزود: در ادامه آن دیدار به حسن آقا گفتم که می‌خواهیم در یکی از خط‌های مقدم خدمت کنیم و خیلی هم مایلیم که به خرمشهر برویم؛ اما ایشان پیشنهاد دادند که به سوسنگرد برویم و نامه معرفی ما را برای فرمانده اطلاعات سپاه سوسنگرد نوشتند. شهید احمدی خلج مایل نبود که به سوسنگرد برویم؛ اما گفتم هرچه حسن باقری می‌گوید عمل کنیم، بهتر است. در ۲۴ ساعتی که پیش حسن باقری بودیم، شخصیت وی ما را شیفته خود کرد. او با دستخط خود نامه‌ای برای آقا مهدی فرمانده اطلاعات سپاه سوسنگرد نوشت و ما به سوسنگرد رفتیم. در طول شش ماهی که در سوسنگرد بودیم، بین من و حسن باقری ارتباطی صمیمانه‌ای برقرار شد. هر وقت که او به سوسنگر می‌آمد به ما سر می‌زد و هرگاه هم که ما به اهواز می‌رفتیم به او سر می‌زدیم.
 
رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خاطرنشان کرد: حسن باقری عنصر راهبردی جنگ بود. هم شناخت از اوضاع داشت و هم راهبرد را می‌دانست. شهید باقری هم آینده‌پژوه بود، هم آینده‌نگری و هم آینده‌نگار. وی یک استراتژیست آرمان‌گرا و در عین حال واقع‌گرا بود و به واقعیت‌ها توجه داشت.
 
در این مراسم از برگزیدگان هفدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس شامل برترین نویسندگان، ناشران، فعالان کتاب دفاع مقدس، کتابداران، خبرنگاران و مروجان کتاب دفاع مقدس تجلیل به عمل آمد.


٠٨:٤٨ - پنج شنبه ٥ بهمن ١٣٩٦    /    شماره : ٢٣٠٣    /    تعداد نمایش : ١٠٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: