• image05
  • image02
  • image04
  • lib
  • #
  • #
  • #
اخبار > در این بخش با کتاب" کوشک زلزله" آشنا خواهید شد.
صفحه اصلی > درباره موزه > امكانات موزه > کتابخانه تخصصی شهید سوداگر > اخبار کتابخانه تخصصی شهید سوداگر 


  چاپ        ارسال به دوست

تازه های کتابخانه شهید سوداگر

در این بخش با کتاب" کوشک زلزله" آشنا خواهید شد.

کتاب “کوشک زلزله” در حوزه خاطره گویی و در قالب تاریخ شفاهی قرار دارد و به بیان خاطرات جانباز شیمیایی دوران دفاع مقدس، جلیل عابدینی می پردازد.

سیدعلی محمدی: خاطره گویی و خاطره نویسی زمانی در کشور منحصر به افرادی خاص بود اما به برکت انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، این موضوع در جامعه فراگیر شده و افراد زیادی به نگارش خاطرات شان در دوران جنگ تحمیلی و ثبت تاریخ شفاهی روی آوردند.

وی افزود: یکی از مهمترین ویژگی های ثبت خاطرات شفاهی ایثارگران، حفظ و ثبت خاطرات و تاریخ دفاع مقدس است که این موضوع علاوه بر ماندگاری در حافظه تاریخی کشور برای آیندگان، موجب ترویج و گسترش فرهنگ ایثار و شهادت در میان نوجوانان و جوانان نیز می شود.

 این کتاب به بیان خاطرات جانباز شیمیایی شهر شیراز، جلیل عابدینی می‌پردازد. وی که در آغاز جنگ تحمیلی، نوجوانی بازیگوش بوده است به دلیل حس ماجراجویی و کنجکاوی خود عازم جبهه می شود و تا پایان جنگ در آن جا حضور دارد.

شخصیت اصلی این داستان، کم کم از فضای معنوی جبهه تاثیر پذیرفته و تمام توان و انرژی خود را در راه دفاع از وطن میگذارد تا آن جا که در این راه، ایثارگری های فراوانی از خود نشان داده و چندین مرتبه به درجه رفیع جانبازی نائل می شود.

از آن جا که این جانباز معزز در اغلب عملیات‌ها و قسمت‌های مختلف جبهه از جمله اطلاعات و عملیات حضور داشته، کتاب کوشک زلزله به نحوی بیان تاریخچه عملیات‌های دفاع مقدس محسوب می‌شود.

زبان طنز یکی از ویژگی‌های این کتاب است، طنز موجود در کتاب ناشی از شیطنت‌های راوی و طنز موقعیت است.

مریم شیدا نویسنده دیگر این کتاب  با بیان اینکه این کتاب در قالب زندگی‌نامه - داستان در 362 صفحه در قالب 59 فصل نوشته شده است، این جانباز دفاع مقدس بیش از 10 بار زخمی شده که این مجروحیت‌ها مایه‌های داستانی را به وجود آورد.

کتاب «کوشک زلزله» ترکیبی از خاطره و روایت است که به شیوه ای هنرمندانه نوشته شده و از آن جا که جلیل عابدینی در بیان خاطراتش بسیار خوب و کامل عمل کرده است نویسندگان این اثر در نوشتن متون محاوره ای و طنز موقعیت موفق بوده اند و این نویسندگان نیز همچنین با قلمی ساده اما دلنشین و روان به نگارش این کتاب پرداخته اند و زبان طنز آن ها در خدمت پیوند فضاهای ناهمگون آمده و ترکیبی هنرمندانه و زیبا خلق کرده اند.

این کتاب هم اکنون در کتابخانه شهید سوداگر موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در دسترس علاقه مندان قرار دارد.

 


١٠:٣٠ - چهارشنبه ٤ بهمن ١٣٩٦    /    شماره : ٢٣٠٠    /    تعداد نمایش : ١٤٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: