• image05
  • image02
  • image04
  • lib
  • #
  • #
  • #
اخبار > کتاب"همسایه دیوارها" وارد مجموعه کتابخانه تخصصی شهید سوداگر شد.
صفحه اصلی > درباره موزه > امكانات موزه > کتابخانه تخصصی شهید سوداگر > اخبار کتابخانه تخصصی شهید سوداگر 


  چاپ        ارسال به دوست

تازه های کتابخانه شهید سوداگر

کتاب"همسایه دیوارها" وارد مجموعه کتابخانه تخصصی شهید سوداگر شد.

 

وقتی تابستان سال 1369 مبادله بزرگ اسیران جنگی ایران و عراق آغاز شد و اسیران ایرانی به خانه هاشان بازگشتند، در میانشان اسیرانی حضور داشتند که در اسارت هم مظلوم و غریب بودند؛ اسرایی که عراقی ها، تا روز مبادله، آن ها را از چشم صلیب سرخ جهانی پنهان کرده بودند. همین موضوع باعث شده بود این اسیران از حداقل حقوق قانونی یک اسیر جنگی هم محروم باشند. آن ها در سال های اسارت حتی یک نامه هم به خانواده شان ننوشتند و نامشان در فهرست مفقودهای جنگ ثبت شده بود.

کتاب " همسایه دیوارها " که مشتمل بر 124 صفحه و 7 فصل است خاطرات اسیری است که دوره اسارتش در سلول زندان ها سپری شده است. او و هم سلولی‌هایش هرگز به اردوگا‌ه های اسیران جنگی برده نشدند، به همین دلیل گفته ها، دیده ها و شنیده های این اسیران از تازگی و تنوع برخوردار است.

در قسمتی از کتاب " همسایه دیوارها " می خوانیم: "بچه ها ابتکاری هم از خود نشان دادند و پتوها را جلوی پای کسی که مرس می زد، روی هم می چیدند تا مقابل زانویش بالا می آمد. آن وقت دیگر حرکت پاهایش از دید عراقی ها پنهان می ماند! یک سالی به همین ترتیب سپری شد. از طرفی دایم به تعداد ما در آسایشگاه اضافه می شد. سرانجام بعد از یک سال بچه ها را از طبقه بالا پیش ما برگرداندند. آنها از خاطرات طبقه بالا بخصوص شکنجه ها می گفتند از کسانی که عراقی بودند و می بردند آنجا و مدتی بعد جنازه هایشان را بیرون می آوردند برای ما تعریف می کردند."

در بخشی دیگر از این کتاب آمده است: "دست‌ها و چشم‌های ما را بسته و رو به دیوار نگه داشته بودند. یکی یکی ما را به اتاق سرگرد می‌بردند و بازجویی می‌کردند. چون آگاهانه و با اعتقاد و همچنین لبیک به فرمان امام به جبهه آمده بودیم، رعب و وحشتی نداشتیم. حتی به یاد دارم وقتی دست‌های مرا از پشت بستند و فهمیدم آن‌ها عراقی هستند، فقط برای یک لحظه چهره همسر، بچه و خانواده‌ام از ذهنم گذشت و تمام شد."

گفتنی است، کتاب " همسایه دیوارها " خاطرات سرهنگ خلبان آزاده غلامرضا مرادی‌فر با مصاحبه و تدوین از سرهنگ خلبان غلامرضا علیزاده مشتمل بر 124 صفحه در شمارگان 2500 نسخه از سوی انتشارات سوره مهر چاپ و روانه بازار کتاب شده است.

کتاب "همسایه دیوارها" هم اکنون در کتابخانه شهید سوداگر موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در دسترس علاقه مندان می باشد.


٠٩:٥٢ - دوشنبه ٢٢ آبان ١٣٩٦    /    شماره : ٢١٤٩    /    تعداد نمایش : ٢١٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: