شهید رجب بیگی: از یک سو باید بمانیم که شهید آینده شویم و از دیگر سو باید شهید شویم تا آینده بماند . هم باید امروز شهید شویم تا فردا بماند و هم باید بمانیم تا فردا شهید نشود. عجب دردی، چه می شد امروز شهید می شدیم .

شهید فضل الله خودسیانی: الهی اگر طاعت بسی ندارم در دوجهان جز توکسی ندارم.خدایا فضل ترا گران نیست و شکر تورا زبان نیست.خدایا مگو چه آورده ام که درد و دوا نشوم و مپرس چه کرده ام که رسوا نشوم

شهید جعفر جعفری: چشم بصیرت را بگشا، به اطراف نظر کن، به جهان بیندیش، چه می بینی ؟ .... تو بزرگتر از آنی که فکر کنی، کل زمین و آسمان وکرات وکهکشان ها برای توست، پس به قیامت نظر کن.

شهید محمد مهاجری: خدایا : سرودمان را شنیدی ، انالله و اناالیه راجعون . خدایا : آوایمان را شنیدی، لاالله الاالله. پروردگارا، کتابمان قرآن، پیمانمان ایمان، جرممان قیام، راهمان اسلام، پیشوایمان امام، سلاحمان وحدت.

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابی در چهره اش نمایان می باشد، می بینی در حال عبادت است و از خدا می خواهد ک به درگاه د و .

شهید سید منصور بیاتیان: اگر کشته شدم مرا غسل ندهید، چون ننگ است کسی که معلمش، حسین (علیه السلام) را غسل نداده اند خودش را غسل دهند.

شهید حسن خاکسار: آنان که رفتند کار حسینی کردند و آنان که ماندند باید کاری زینبی بکنند وگرنه یزیدیند .

شهید ناصر دشتی پور: اضطراب و نگرانی از آینده و تاثر و افسوس بر گذشته از جمله موانعی هستند که اگر در روح کسی نفوذ نماید عزم و تصمیمش را در هم می شکند و او را خود باخته و مرعوب می سازد..

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابیا به درگاه خودش قبول کندود لبیک گفته و توسط از خدا بی خبران عراقی به شهادت می رسد .

شهید مهدی شریعتی: شما ای ملت قهرمان و ای ملت امام تذکر که هر مکتبی و هر امتحانی و آزمایشی نهایتاً کارنامه ای دارد و معیارهایی که صادق از کاذب بشناسد و مکتب ما مسلمین نیز چنین است. مکتبمان اسلام عزیز و دروسشت. اما امتحان بسی مشکل است و جهاد با نفس و قتال با کفر و نفاق است.

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

اوقات شرعی
تحليل كارشناسان خارجي از عمليات آزادي خرمشهر
صفحه اصلی > تاريخ دفاع مقدس > مقالات و تحلیل ها > تحليل كارشناسان خارجي از عمليات آزادي خرمشهر 

 

 

  خرمشهر استالين‌گراد عراق
برخي از كارشناسان خارجي مقاومت ايران را در خرمشهر با مقاومت روس‌ها در جنگ جهاني دوم در استالين‌گراد مقايسه كردند و از خرمشهر به عنوان استالين‌گراد عراق نام بردند.
  
روزنامه جمهوري اسلامي 3 روز پس از فتح خرمشهر، در مورد نظر كارشناسان غربي در خصوص اين عمليات غرورآفرين و شكست انديشه و طرح‌هاي دشمن به نقل از راديو لندن چنين مي‌نويسد:

 

 

 

 

 

نيروهاي بعثي عراق در آخرين مراحل عمليات بيت‌المقدس به دليل عدم اطمينان در مورد جهت حركت نيروهاي نظامي ايران تصميم گرفتند از خرمشهر خارج شوند ولي بصره را از دست ندهند، لذا با توجه به انديشه دفاع از بصره، خرمشهر را از دست دادند.

 

 

طي 9 ماه مناطق اشغالي ايران از دست نيروهاي بعثي عراق آزاد شد و در اين ميان عمليات شگفت‌انگيز بيت‌المقدس فتح خرمشهر آخرين عمليات از سلسله عمليات‌هاي آزادسازي مناطق اشغالي بود كه به اجرا درآمد.

 

 

عراق، پيش از اين به دليل وضعيت سياسي داخلي ايران و نتايج سلسله عمليات‌هاي ناموفقي كه در پاييز و زمستان سال 1359 به فرماندهي بني‌صدر انجام گرفته بود، از نظر استراتژيكي در غفلت كامل به سر مي‌برد و در واقع نقطه ثقل تحولات جنگ را ناديده گرفته بود تا آنجا كه تابسياري از مقام هاي عالي رتبه عراق در طول تابستان 1360 كاملاً متقاعد شده بودند كه دولت ايران تا پاييز 1360 سقوط خواهد كرد.

 

 

با شكل‌گيري روند آزادسازي مناطق اشغالي و درنهايت فتح خرمشهر، بار ديگر جنگ ايران و عراق در كانون توجه جهانيان قرار گرفت، به طوري كه همه نظرها و تحليل‌هاي ارائه شده به اين نكته تأكيد داشتند كه پيروزي ايران در عمليات بيت المقدس نقطه عطفي در جنگ ميان دو كشور است و برخي ديگر از كارشناسان، مقاومت ايران را در خرمشهر با مقاومت روس‌ها در جنگ جهاني دوم در استالين‌گراد مقايسه كردند و از خرمشهر به عنوان استالين‌گراد عراق نام بردند.

 

 

 

 

نقشه سایت

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت به موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تعلق دارد.
.استفاده از منابع محتوایی با ذکر منبع مجاز است