شهید رجب بیگی: از یک سو باید بمانیم که شهید آینده شویم و از دیگر سو باید شهید شویم تا آینده بماند . هم باید امروز شهید شویم تا فردا بماند و هم باید بمانیم تا فردا شهید نشود. عجب دردی، چه می شد امروز شهید می شدیم .

شهید فضل الله خودسیانی: الهی اگر طاعت بسی ندارم در دوجهان جز توکسی ندارم.خدایا فضل ترا گران نیست و شکر تورا زبان نیست.خدایا مگو چه آورده ام که درد و دوا نشوم و مپرس چه کرده ام که رسوا نشوم

شهید جعفر جعفری: چشم بصیرت را بگشا، به اطراف نظر کن، به جهان بیندیش، چه می بینی ؟ .... تو بزرگتر از آنی که فکر کنی، کل زمین و آسمان وکرات وکهکشان ها برای توست، پس به قیامت نظر کن.

شهید محمد مهاجری: خدایا : سرودمان را شنیدی ، انالله و اناالیه راجعون . خدایا : آوایمان را شنیدی، لاالله الاالله. پروردگارا، کتابمان قرآن، پیمانمان ایمان، جرممان قیام، راهمان اسلام، پیشوایمان امام، سلاحمان وحدت.

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابی در چهره اش نمایان می باشد، می بینی در حال عبادت است و از خدا می خواهد ک به درگاه د و .

شهید سید منصور بیاتیان: اگر کشته شدم مرا غسل ندهید، چون ننگ است کسی که معلمش، حسین (علیه السلام) را غسل نداده اند خودش را غسل دهند.

شهید حسن خاکسار: آنان که رفتند کار حسینی کردند و آنان که ماندند باید کاری زینبی بکنند وگرنه یزیدیند .

شهید ناصر دشتی پور: اضطراب و نگرانی از آینده و تاثر و افسوس بر گذشته از جمله موانعی هستند که اگر در روح کسی نفوذ نماید عزم و تصمیمش را در هم می شکند و او را خود باخته و مرعوب می سازد..

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابیا به درگاه خودش قبول کندود لبیک گفته و توسط از خدا بی خبران عراقی به شهادت می رسد .

شهید مهدی شریعتی: شما ای ملت قهرمان و ای ملت امام تذکر که هر مکتبی و هر امتحانی و آزمایشی نهایتاً کارنامه ای دارد و معیارهایی که صادق از کاذب بشناسد و مکتب ما مسلمین نیز چنین است. مکتبمان اسلام عزیز و دروسشت. اما امتحان بسی مشکل است و جهاد با نفس و قتال با کفر و نفاق است.

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

اوقات شرعی
«كاربرد سلاحهاي شيميايي در دوران باستان»
صفحه اصلی > تاريخ دفاع مقدس > مقالات و تحلیل ها > «كاربرد سلاحهاي شيميايي در دوران باستان» 

 

 

استفاده از سموم جهت اهداف جنگي به گذشته هاي بسيار دور باز ميگردد، زمانيكه بشر اوليه جهت كشتن حيوانات و يا همنوعان خود از پيكانهاي آلوده به سم استفاده ميكرد. بهرهگيري از آن مواد در آن زمان مرسوم بوده است. پروكيپوس مورخ روم شرقي در مورد جنگهاي ساسانيان و روميان مينويسد: براي تسخير دژهاي روميان، سپاهان ساساني زير ديوار اين دژها گودال ميكندند، در اين گودالها كه گاه با نقب دشمن كه براي مقابله، كنده شده بود، روبرو ميشدند، دوطرف ميكوشيدند با سوزاندن گوگرد، سربازان حريف را بيرون رانده و گودال را تخريب نمايند.(1) اولين عامل شيميايي كه توسط انسانها در جنگها مورد استفاده قرار گرفت، نفت و قير بود. بدين ترتيب كه صدها سال قبل از ميلاد مسيح، جنگاوران، دشمن را با افروختن آتشي در پاي ديوار قلعهها وادار به تسليم ميكردند. 

هم چنين در يونان قديم با تركيب قير، گوگرد و مواد چسبناك، مادهاي ميساختند كه هنگاميكه اين ماده را در آب ميريختند، آتش ميگرفت، اين ماده را (آتش يوناني ميخواندند). (2) در سال 673 قبل از ميلاد،يونانيها هنگامي كه قسطنطنيه (3) را در محاصره داشتند، منابع آبي اين شهر را آلوده كردند. (4) در سال 600 قبل از ميلاد، سولون، قانون گذار آتن ريشههاي درخت Hele Boruse را كه ضمناً داراي اثرات درماني بود، در آب رودخانه ميريخت تا نيروهاي دشمن كه از آب رودخانه براي آشاميدن استفاده ميكردند، دچار اسهال شديد ميشدند، به نحوي كه آنها امكان دفاع از خود را نداشته و در نتيجه يك پيروزي آسان براي آتنيها به دست ميآمد.(5) توكسين كه يكي از عوامل ميكروبي ميباشد، از كلمه يوناني Toxicon به معناي نيزه سمي، مشتق شده است. استفاده از توكسينها قدمتي به اندازه تاريخ قبايل بدوي قبل از تاريخ مكتوب و مدون جهان دارد، به عنوان مثال، بوميها نيزههاي كوچك سمي را تنها با ماليدن سر آن به پشت قورباغه و خشك كردن آن در هوا ميساختند. روي اين نيزههاي كوچك آنقدر سم وجود داشت كه براي فلج كردن حيوانات كوچك كافي بود. (6) در سال 190 قبل از ميلاد نيروي دريايي هانيبال از سمومي كه مستقيماً از مارها استحصال مي شد عليه دشمنانش استفاده كرد.(7) در دوران ميلاد مسيح يك مرد آفريقايي كه عليه روميها به مبارزه برخواسته بود يك استراتژي مشابه اتخاذ نمود. 

بدين ترتيب كه سپاه او در جنگها طوري وانمود ميكرد كه بسيار ترسيده و حيران پا به فرار ميگذاشت و مقادير زيادي اموال و دارايي از جمله مقدار زيادي شراب مسموم پشت سرخود به جاي ميگذاشت. نيروهاي دشمن كه از پيروزي آسان خود خوشحال و مغرور بودند، جشن ميگرفتند و به خوردن و آشاميدن ميپرداختند كه در نتيجه همگي آنها به يك خواب تخديري فرو رفته و توان هيچ گونه مقاومتي را نداشتند.(8) در مورد سلاحهاي ميكروبي نيز ميتوان گفت كه قدرت استفاده از اين نوع سلاح به جنگهاي قبل از ميلاد باز ميگردد. مثلا در جنگهاي پيش از ميلاد ميان امپراطوريهاي آن زمان ايران و روم و مصر «روميان» لاشه متعفن حيوانات و نيز اجساد قربانيان جنگ را كه ناقل انواع بيماريها چون «وبا»، «طاعون» و «تيفوس» بودند را با منجنيق به ميان اردوگاه ارتش مقابل خود پرتاب ميكردند، يا آنها را در چاهها،رودخانهها و سرچشمههاي مورد استفاده دشمن ميانداختند.(9)

 

 

پايان

 

 

تحقيق و نگارش در پايگاه اطلاع رساني قربانيان سلاح هاي شيميايي- تابستان 1385.

 

 

منابع: 1ـ تاريخ جنايت بار جنگ شيميايي از آغاز تا حلبچه، تهران، روزنامه رسالت، 22/1/1367، صفحه 4.

 

 

2ـ حسين علائي، جنگ شيميايي، تهديدفزاينده، صفحه 4.

 

 

3ـ قسطنطنيه يكي از شهرهاي دولت عثماني بود و امروز نام آن استانبول و در كشور تركيه واقع است.

 

 

4ـ سلاحهاي بيولوژيك رژيم صهيونيستي، تهديدي جدي براي خاورميانه،تهران، روزنامه اطلاعات، صفحه 12.

 

 

5- Arnold Robinson,p.43. 6ـ ساتوام، سوماني. عوامل جنگ شيميايي، صفحه 498.

 

 

7ـ سلاحهاي بيولوژيك رژيم صهيونيستي، تهديدي جدي براي خاورميانه، تهران، روزنامه اطلاعات، 1/4/1376 ، صفحه 12.

 

 

 

 

نقشه سایت

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت به موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تعلق دارد.
.استفاده از منابع محتوایی با ذکر منبع مجاز است