شهید رجب بیگی: از یک سو باید بمانیم که شهید آینده شویم و از دیگر سو باید شهید شویم تا آینده بماند . هم باید امروز شهید شویم تا فردا بماند و هم باید بمانیم تا فردا شهید نشود. عجب دردی، چه می شد امروز شهید می شدیم .

شهید فضل الله خودسیانی: الهی اگر طاعت بسی ندارم در دوجهان جز توکسی ندارم.خدایا فضل ترا گران نیست و شکر تورا زبان نیست.خدایا مگو چه آورده ام که درد و دوا نشوم و مپرس چه کرده ام که رسوا نشوم

شهید جعفر جعفری: چشم بصیرت را بگشا، به اطراف نظر کن، به جهان بیندیش، چه می بینی ؟ .... تو بزرگتر از آنی که فکر کنی، کل زمین و آسمان وکرات وکهکشان ها برای توست، پس به قیامت نظر کن.

شهید محمد مهاجری: خدایا : سرودمان را شنیدی ، انالله و اناالیه راجعون . خدایا : آوایمان را شنیدی، لاالله الاالله. پروردگارا، کتابمان قرآن، پیمانمان ایمان، جرممان قیام، راهمان اسلام، پیشوایمان امام، سلاحمان وحدت.

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابی در چهره اش نمایان می باشد، می بینی در حال عبادت است و از خدا می خواهد ک به درگاه د و .

شهید سید منصور بیاتیان: اگر کشته شدم مرا غسل ندهید، چون ننگ است کسی که معلمش، حسین (علیه السلام) را غسل نداده اند خودش را غسل دهند.

شهید حسن خاکسار: آنان که رفتند کار حسینی کردند و آنان که ماندند باید کاری زینبی بکنند وگرنه یزیدیند .

شهید ناصر دشتی پور: اضطراب و نگرانی از آینده و تاثر و افسوس بر گذشته از جمله موانعی هستند که اگر در روح کسی نفوذ نماید عزم و تصمیمش را در هم می شکند و او را خود باخته و مرعوب می سازد..

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

شهید ابن یامین جهاندار: خدا یا چه بگویم از آن بسیجی کم سن و سال با این که خاک سر و رویش را پوشانده و خستگی و بی خوابیا به درگاه خودش قبول کندود لبیک گفته و توسط از خدا بی خبران عراقی به شهادت می رسد .

شهید مهدی شریعتی: شما ای ملت قهرمان و ای ملت امام تذکر که هر مکتبی و هر امتحانی و آزمایشی نهایتاً کارنامه ای دارد و معیارهایی که صادق از کاذب بشناسد و مکتب ما مسلمین نیز چنین است. مکتبمان اسلام عزیز و دروسشت. اما امتحان بسی مشکل است و جهاد با نفس و قتال با کفر و نفاق است.

شهید محمد سبزی: خدایا: من شمعم، می سوزم تا راه را روشن کنم، تنها از تو می خواهم که وجود مرا تباه نکنی و اجازه دهی تا آخر بسوزم و خاکستری از وجودم باقی بماند ....

اوقات شرعی
جنگ عارفانه/تقويت روحيه ايثار و شهادت
صفحه اصلی > تاريخ دفاع مقدس > مقالات و تحلیل ها > جنگ عارفانه/تقويت روحيه ايثار و شهادت 

 

 

از همان زمان كه جنگ تحميلي ايران و عراق شروع، و آثار اجتماعي و سياسي جنگ بر تك تك اقشار جامعه نمايان شد، فرهنگ ايثار و شهادت در دفاع مقدس هم شكل گرفت. در واقع، جريان شكل گيري اين هنر همزمان و همسو با اين واقعيت تاريخي بود. بي شك بايد بپذيريم بسيج و تفكر بسيجي كه حافظ دستاوردهاي انقلاب اسلامي است، خود نيز دستاورد بزرگي است. دستاورد كه به منزله ميراث گران بهاي حضرت امام خميني (رحمه الله) امروزه مي تواند سرچشمه تحولات بزرگ در دنيا باشد، همان الگويي كه هسته هاي مقاومت ظلم ستيز و عدالت خواه در هر گوشه از جهان از آن بهره گيري مي نمايند. اين نوع نگرش و حس دروني آماده بودن براي ايثار و شهادت، همچنان كه سال ها از آن روزگار مي گذرد، در ميان ايرانيان موج مي زند. دنيا هميشه شاهد آن بوده كه ايراني حماسه ساز در هر عرصه از حضور هميشه آماده بود و خوش درخشيده است؛ زيرا ايراني در ذهن خود مرور مي كند كه چه روزهايي را پشت سرگذاشته و اين روزها درس عبرت هايي است كه بايد آنها در خاطره ها مرور كرد تا نسل جديد بداند كه چرا بايد هميشه آماده باشد روزهايي مثل

 

 

1- تهاجم مجدد عراق بعد از پذيرش قطعنامه  
عراق تنها 3 روز پس از پذيرش قطع نامه 598، از سمت جبهه جنوبي، حمله به سمت اهواز حركت كرد. اندكي بعد مجاهدين خلق نيز از درون خاك عراق به غرب ايران حمله كردند (عمليات مرصاد). بعد از برقراري آتش بس در 29 مرداد 67، كماكان 236 كيلومتر مربع از اراضي ايران در اختيار عراق ماند. اين مناطق تا بعد از حمله عراق به كويت و شكست نظامي عراق، به ايران بازگردانده نشد. اين اراضي بخش هايي از مناطق مهران، قصر شيرين، موسپان، شلمچه و فكه را شامل مي شد.

 

 

وقتي جنگ شروع شد. به خاطر موقعيت خوب جغرافيايي و منابع مهم معني ايران و... حريص هاي اشغالگري دور هم جمع شدند و با كشور آغازگر جنگ متحد شدند. هميشه متحداني هستند كه آرايشي نظامي دشمن را قوي تر سازند.
  
متحدان و حاميان ايران در جنگ، چند كشور همسايه مثل سوريه، هند، ليبي، كره شمالي، ژاپن، و چين بودند. اين در حالي بود كه اغلب كشورهاي غربي و اروپاي نظير آمريكا، آلمان، شوروي، فرانسه، مصر، يوگسلاوي، برزيل، اردن، مصر، آفريقاي جنوبي، سوئد و حتي كويت و عربستان و... كه تعداد آنها به بيش از 20 كشور مي رسيد. از متحدان عراق بودند. و اين حمايت يعني كمك هاي نظامي، كمك هاي مالي ايجاد يأس و تضعيف درجه براي كشور مقابل و اين يعني ايجاد نابرابري توازن قدرت. (1)

 

 

حمايت ها از عراق
روزنامه النهار بيروت (23 نوامبر 1979 (12 /8 /1358 شمسي).
ديدار دونالد رامسفلد با صدام حسين در جريان جنگ عراق و ايران در تاريخ 20 دسامبر 1983، در جهت ادامه روابط دوستانه دو كشور و رأس تجهيزات نظامي به عراق
1- توان نظامي عراق امر مبهمي نبود كه ايران در ارزيابي هاي نظامي خود از آن غافل شده باشد؛ ولي توجه به نكته اي، ضروري است و آن اينكه همزمان با تحولاتي كه با پيروزي هاي ايران در جبهه هاي جنگ حاصل شد- و بيشتر خساراتي كه ايران به ارتش عراق وارد كرد. نظام جهاني به تجهيز و تقويت عراق پرداخت. براي مثال، پس از آنكه آشكار شد عراق توان پيشروي در خاك ايران را ندارد. فرانسه اقدام به فروش هواپيماهاي ميراژ به عراق كرد. همچنين پس از آنكه توان نظامي ايران در طراحي عمليات خبير مشخص شد، سلاح هاي شيميايي در حد گسترده به عراق فروخته شد و براي فشار بيشتر بر ايران و تهديد جريان فروش نفت و محدود ساختن منابع ارزي ايران، فرانسه هواپيماهاي سوپراتاندارد و موشك اگزوسه را به عراق فروخت. اين روند پس از عمليات بدر با فروش ميگ 25 از طرف شوروي ادامه يافت و پس از عمليات كربلاي پنج، سلاح هاي شيميايي با كيفيت بهتر به عراق داده شد. در حقيقت، تحولات نظامي عراق از توان داخلي آن كشور ناشي نمي شد، بلكه قدرت هاي بزرگ، اصلي ترين عامل در تجهيز و تقويت عراق بودند و اين امري نبود كه به آساني قابل پيش بيني و مقابله باشد.
2- همچنين كشورهاي عرب خاورميانه نيز با اعطاي وام هاي كلان و كمك هاي مالي بلاعوض، عراق را در خريد تجهيزات نظامي پيشرفته ياري مي دادند. براي مثال، تنها در سال 1981، كمك هاي مالي 4 كشور كويت، عربستان سعودي، امارات عربي، متحده و قطر، افزون بر 000، 000، 500، 11 دلار برآورده شده است. (2)

 

 

فجايع انساني
3- هميشه هر جنگي يك سري فجايع انساني به همراه دارد، مثل جنايات جنگي عراق در سال هاي جنگ.
4-عراق در طول جنگ، 3500 بار به ايران حمله شيميايي كرد كه 30 مورد از آنها در مناطق مسكوني بوده است. (3) 
با بيش از 100000 قرباني ناشي از جنگ شيميايي عراق بر ضد ايران در طول هشت سال جنگ تحميلي، ايران يكي از بزرگ ترين قربانيان سلاح هاي كشتار جمعي مي باشد.(4)
بمباران شيميايي شهر سردشت توسط عراق، فجيع ترين تهاجم از اين نوع بود كه سبب كشته و مجروح شدن عده بسياري از مردم غير نظامي شد. جمهوري اسلامي ايران شهر سردشت را نخستين شهر قرباني جنگ افزارهاي شيميايي در جهان بعد از بمباران هسته اي هيروشيما ناميد.
5- وحشيانه ترين مورد استفاده سلاح شيميايي در حلبچه بوده است كه وسيع ترين مورد استفاده از جنگ افزارهاي شيميايي از زمان جنگ اول تاكنون به شمار مي رود كه حداقل 5000 تن از مردم كرد و مسلمان اين شهر را كشته و 7000 تن ديگر را مجروح كرد. (5)

 

 

شكنجه و قتل عام اسراي ايراني
وضعيت اردوگاههاي اسراي ايراني در عراق با وضعيت اردوگاههاي هيتلر مقايسه شده است. هزاران تن از اسراي ايراني در دوران جنگ توسط ارتش و استخبارات عراق شكنجه و كشته شدند. كارشكني صدام در روند آزادي اسرا اين مسئله را تا بيش از يك دهه پس از پايان جنگ ادامه داد. پس از سرنگوني رژيم صدام و دستگيري مقامات استخبارات عراق اطلاعات بيشتري پيرامون جنايات عراق در طول جنگ با ايران افشا شد. تعداد اسراي ايراني كشته شده بيش از شش هزار نفر تخمين زده شده است.
6- همچنين در بازجويي از اسراي عراقي مشخص شده كه افسران ارتش بعث در موارد متعدد، اسراي ايراني زخمي را در صحنه نبرد به حال خود رها كرده تا در اثر خون ريزي مداوم به مرور زمان جان خود را از دست دهند. 
7- ورود آزادگان سرافراز به ايران اسلامي مركز اسناد انقلاب اسلامي
وبگاه روزنامه نيويورك تايمز، 14 مارس 2003، World بازبيني شده در 25 مارس 2010.

 

 

حمله به مناطق مسكوني و كشار غير نظاميان  
  
حمله عراق به مناطق مسكوني و غير نظامي از روز سوم جنگ شد. مردم ما بارها و بارها شاهد بمباران خانه هايشان توسط ميگ هاي عراقي بودند. اولين بار خوزستان مورد هجوم 4 فروند ميگ عراقي واقع شد. در اين حمله 70 نفر كشته و 300 نفر زخمي و خسارات فراواني به تأسيسات شهري وارد شد. (6) خسارتهاي پيش بيني نشده 
 

 

 

آلودگي نفتي خليج فارس
8. اولين حمله به تأسيسات نفتي طرفين درگير جنگ از جانب رژيم عراق صورت گرفت. در اين حمله كه به ميدان نفتي نوروز انجام شد. سكوي شماره 3 ميدان آسيب ديد. 21 روز بعد دومين حمله به سكوي چاه مزبور انجام شد كه نتيجه آن تخريب كامل سكو و فوران روزانه 2500 بشكه نفت خام به آب هاي خليج فارس و آلودگي وسيع آن بود. برابر برابر اعلام شركت نفت فلات قاره ايران، ميزان نفتي كه تنها از فوريه تا اواخر سپتامبر 1983 به آب هاي خليج فارس نشست كرد، حدود 71 ميليون گالن برآورد مي شود. 
9.The persian Gulf War: Lessons for Strategy، Law، And 
Diplomacy, Christopher C. Joyner، Greenwood Publishing Group، 1990 ISBN o 313- 26710- 3pp. 31.كنت تيرمن؛ سوداگري مرگ. ترجمه احمد تدين. چاپ دوم. تهران: مؤسسه فرهنگي رسا، 1376. 162.
Anthony H. Cordesman. lessons of Iran- Iraq war.. Armed forces journal ، آوريل 1982.

 

 

حمله به هواپيماهاي مسافربري
 

 

 

10. در طول جنگ عراق و ايران، چندين مرتبه به هواپيماهاي مسافربري ايران و كشورهاي داراي روابط ديپلماتيك با اين كشور حمله شد كه چندين جنايت جنگي را به وجود آورد. (كنت تيرمن. سوداگري مرگ. ترجمه احمد تدين. چاپ دوم. تهران: مؤسسه فرهنگي رسا، 1376. 162 ).

 

 

پي‌نوشت‌ها:
1- بولتن گزارش ويژه، خبرگزاري پارس، ش 293(17 /10 /1359): به نقل از راديو آمريكا در مورخ 16 /10 /1359.
2- از روز اول مطمئن بودم نمي بازيم. روزنامه همشهري،07 /10 /1385 بازيابي شده در 7 دي 1385.
3- قطعنامه 598 را يك سال زودتر، مشروط و غيرعلني پذيرفته بوديم، خبرگزاري تابناك به نقل از هفته نامه ميهن، 5 مهر 1388، بازبيني شده در 22 سپتامبر 2009.
4- كنت تيرمن، سوداگري مرگ، ترجمه، احمد تدين، ص 162.
5- سخنراني حضرت آيت الله خامنه اي در مراسم افتتاحيه كنفرانس بين المللي تجاوز و دفاع در بازشناسي جنبه هاي تجاوز و دفاع- جلد اول: تبيين مباني نظري جنگ و دفاع، ص 37.
6- خرمشهر در جنگ طولاني، ص 96.
  
منبع:حسيني ايمني، سيد علي؛ اشارات، قم: مركز پژوهش هاي اسلامي صدا و سيما، تابستان 1391.

 
نویسنده : مطهره پيوسته
 

نقشه سایت

تمام حقوق مادی و معنوی این وبسایت به موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس تعلق دارد.
.استفاده از منابع محتوایی با ذکر منبع مجاز است